Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Narodowe Czytanie 2019

Uczniowie naszej szkoły pod opieką polonistek i bibliotekarek włączyli się do akcji Narodowego Czytania, której patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Para Prezydencka wybrała osiem wybitnych utworów należących do kanonu naszej literatury. W tym roku jest to zbiór zatytułowany Nowele polskie. 

Na sali udekorowanej specjalnie na tę uroczystość odświętnie ubrani uczniowie na początku spotkania przybliżyli fragment listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!
(…)

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

(…)

Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Następnie czytali fragmenty noweli, starając się jak najlepiej interpretować teksty, aby innych zachęcić do lektury. ,,Spotkanie”  z ,,Katarynką” zainicjowała wicedyrektor naszej szkoły Pani Anita Kaczówka-Węgrzyn.
Spośród ośmiu propozycji wybraliśmy nowelę Bolesława Prusa pt.,,Katarynka”, gdyż jest to utwór znajdujący się na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i uwagą, o czym przekonaliśmy się na zakończenie uroczystości, kiedy słuchacze poprawnie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości fabuły książki.
Zachęcamy do zaznajomienia się z treścią wszystkich proponowanych nowel:

  1. ,,Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
  2. ,,Dym” – Maria Konopnicka
  3. ,,Katarynka” – Bolesław Prus
  4. ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru ,,Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz
  5. ,,Orka”– Władysław Stanisław Reymont
  6. ,,Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
  7. ,,Sachem”– Henryk Sienkiewicz
  8. ,,Sawa” (z cyklu ,,Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.
    Życzymy wielu wrażeń czytelniczych i miłego spędzania czasu z lekturą.