Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2014/2015

Wycieczka do Lublina wolontariuszy SKC

16 września wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszym gimnazjum wraz z opiekunami udali się na wycieczkę. Była to nagroda za aktywną pracę charytatywną, jaką prowadziliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Nasze Koło Caritas otrzymało wyróżnienie, które na ręce pana dyrektora przekazała koordynatorka Caritas Diecezji Radomskiej- pani Iwona Stępniewska oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł. Otrzymane pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na wyjazd do Lublina.

Zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Majdanku. Pani przewodnik opowiedziała, jak wyglądało życie obozowe ludzi, którzy doświadczyli tej życiowej tragedii. Dla wszystkich nas było to dużym przeżyciem i jednocześnie lekcją historii. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto w Lublinie, gdzie podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki oraz Zamek. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Zamoyskich w Kozłówce i jego ogrodów. Podziwialiśmy piękne obrazy, meble, porcelanę, ale też poznaliśmy historię tego miejsca, którą w ciekawy sposób przybliżyła nam przewodniczka. Swój pobyt uwieńczyliśmy licznymi zdjęciami. Wszystkim polecamy odwiedzenie tych miejsc. 

 

Pielgrzymka na Jasną Górę

Szkoły noszące imię Jana Pawła II w sposób szczególny przyjmują nauczanie swego Patrona i podejmują zadanie realizowania Jego wskazań. Każdego roku  pielgrzymujemy na Jasną Górę, by z pomocą Maryi  wypełniać nauczanie jakie pozostawił  nam Jan Paweł II. W tym roku również, 9 października 40- osobowa grupa gimnazjalistów pod opieką katechetów i nauczycieli: p. K. Ryciak, E. Marczewskiej, dk. P. Gruszki – wyruszyła do Częstochowy, aby uczestniczyć w XIV Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Częstochowa przywitała nas piękną pogodą – to ważne, bo uroczystości odbywały się na powietrzu. Słowa powitania do wszystkich pielgrzymów skierował Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Ks. Biskup Ordynariusz naszej diecezji Henryk Tomasik. Najważniejszym momentem pielgrzymki była uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych, której przewodniczył J.E. Arcybiskup Celestino Migliore , Nuncjusz Apostolski w Polsce. Na zakończenie Eucharystii został poświęcony Sztandar Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a następnie przedstawiciele młodzieży odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej i treść telegramu, który został  przekazany Ojcu Świętemu Franciszkowi. Po Mszy św. mogliśmy udać się do Bazyliki, a także przed wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej na chwilę osobistej modlitwy. Czas pielgrzymki był dla nas wszystkich okazją do wdzięczności i dziękczynienia za dar kanonizacji  Patrona naszej szkoły.

 

Lekcja w rytmie końskich kopyt…

 

Dnia 16 października żeńska część klasy 1E wzięła udział w niezwykłych zajęciach terenowych. Wczesnym rankiem grupa dziewcząt wraz z wychowawczynią Iwona Zielonką – Pyzarą wybrała się do stadniny koni w Słupicy.  Uczestniczki wycieczki zwiedziły stadninę, a także miały okazję brać udział w zabiegach przygotowujących konie do jazdy. Jednakże największą atrakcją dnia była przejażdżka na koniach: Azaris i Bastylia.

 Po pokonaniu lęku związanego z kontaktem z końmi dziewczęta miały dużo radości, mogły na własnej skórze przekonać się, jak fascynującą pasję posiadają koleżanki z klasy. Majka i Julka interesują się końmi i od ponad czterech lat trenują jazdę konną. Wyjazd do stadniny zakończył się wspólnym ogniskiem z pieczonym ziemniakami w roli głównej. Czas upłynął w miłej atmosferze, a gospodarze stadniny, dziękując za odwiedziny, zaprosili na kulig.  

 

 

Wyprawa do Muzeum Wsi Radomskiej

Dnia 19 listopada bieżącego roku uczniowie gimnazjum należący do koła teatralnego oraz koła plastycznego w asyście sympatycznych chłopców z klasy 1e pod opieką pań: Anny Żytkowskiej – Prus i Iwony Zielonki – Pyzary uczestniczyli w inspirującej lekcji muzealnej. Głównym celem wyprawy do Muzeum Wsi Radomskiej była chęć poznania sylwetki etnografa i kompozytora – Oskara Henryka Kolberga. Dzięki udziałowi w zajęciach muzealnych uczestnicy mogli pogłębić wiedzę na temat biografii i twórczości regionalisty. Informacje zdobyte podczas tej nietypowej lekcji stały się inspiracją do dalszej pracy nad akademią poświęconą Kolbergowi. Ponadto pobyt w muzeum pozwolił zacieśnić więzi koleżeńskie wśród uczestników wycieczki.   

 

Cudze chwalicie… swego nie znacie…  wycieczka do Radomia

Dnia 27 listopada br. redaktorzy szkolnej gazetki GIM, czyli Gimnazjalny Informator Młodzieżowy oraz przedstawiciele Szkolnego Koła PTSM wybrali się do Radomia. Napięty program wyjazdu, dzięki wytrwałości uczestników, udało się zrealizować w całości. Pierwszym punktem eskapady był pobyt w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich. Celem bytności młodzieży w gmachu biblioteki była chęć poznania zasad jej funkcjonowania, czyli korzystania z czytelni i wypożyczalni. Po ponad półtoragodzinnym pobycie w murach placówki przyszedł czas na spotkanie z redaktorami radomskiego dziennika – Echo Dnia. Pan Wojciech Szczepański – kierownik redakcji, w sposób ciekawy i wyczerpujący przybliżył uczestnikom tajniki pracy dziennikarskiej. Kolejnym wyzwaniem, jakie postanowili zrealizować młodzi dziennikarze, był projekt poznania miasta Kazimierzowskiego. Przemarsz rozpoczął się od zwiedzania najstarszego placu w mieście, gdzie nie sposób nie zauważyć dwóch malowniczych kryjących w sobie ciekawą historię budynków. Dom Gąski i Esterki na chwilę przykuł uwagę młodych turystów. Następnie grupa udała się pod kościół św. Wacława, który kryje w sobie również niezwykłą opowieść. Na koniec wycieczki gimnazjaliści udali się na teren średniowiecznego grodziska – Piotrówki, aby na własne oczy zobaczyć, gdzie Radom ma swój początek. 

 

Euroweek – Szkoła Liderów

Uczniowie naszego gimnazjum w dniach 10-14.03.2015r. już kolejny raz uczestniczyli w obozie edukacyjnym „Euroweek – Szkoła Liderów”. 
Program „Euroweek” organizowany jest m.in. przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie. Opiekunami grupy były panie: Anita Kaczówka-Węgrzyn,  Monika Moskwa i pan Paweł Węgrzyn – opiekun wolontariusz. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozwój najcenniejszych obecnie umiejętności społecznych, czyli:  pracy w grupie, komunikowania się,  prowadzenia prezentacji opierających się na metodach stosowanych w Unii Europejskiej. Podczas obozu językowego prezentowane były informacje o strukturach Unii Europejskiej i jej  możliwościach. Informacje przekazano  w przystępnej i interesującej formie z udziałem wolontariuszy m. in. z Turcji, Indonezji, Chin, Kolumbii, Ukrainy, Indii i Rumunii, Tajlandii, Kenii, Niemiec, Łotwy, Ekwadoru i Azerbejdżanu.

Zdjęcia w zakładce Galeria >>> 

 

 Wycieczka do Warszawy do teatru „Buffo’’ na musical „Metro’’

W dniu 7 maja 2015r. grupa uczniów z gimnazjum wzięła udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Niewątpliwie jedną z atrakcji była podróż pociągiem, dlatego z dworca w Radomiu wyjechaliśmy już o 7: 28. Dla większości osób był to pierwszy przejazd pociągiem, dodatkowo dwupiętrowym!

Do stolicy dotarliśmy ok. godziny 10:00. Na początku odwiedziliśmy galerię handlową „Złote Tarasy’’, gdzie mogliśmy naładować akumulatory do dalszej wyprawy. Następnie, korzystając z piękniej pogody, udaliśmy się na spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy Starówkę, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza i Łazienki Królewskie. Poznaliśmy historię najważniejszych zabytków stolicy, odpoczywaliśmy obok parku Pałacu Prezydenta.

Po południu o godz. 16: 00 udaliśmy się do teatru „Buffo’’ na musical „Metro’’. Był to główny cel naszej wizyty w Warszawie. „Metro’’ jest to najsłynniejszy polski musical wystawiony obecnie w nowej „odświeżonej’’ obsadzie. Przedstawienie trwało dwie godziny i było niesamowite, pełne emocji, wspaniałych utworów i pięknej historii. Każdy z nas był pod ogromnym wrażeniem realizacji musicalu. Po zakończeniu przedstawienia udaliśmy się pociągiem w podróż powrotną. Wycieczka na długo zapadnie nam w pamięci. Spędziliśmy miło czas i obejrzeliśmy wspaniały spektakl muzyczny.

 

Gimnazjaliści  na Paradzie Schumana

W sobotę 9 maja 2015 r. Krakowskim Przedmieściem przeszła  Parada Schumana.  Z tej okazji w Warszawie spotykało się tysiące osób z Polski i Europy, w tym przedstawiciele polskiej oraz europejskiej polityki, mediów, kultury i ruchów obywatelskich, a także młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi. Parada to wydarzenie otwarte dla wszystkich, którzy chcą razem świętować Dzień Europy i są otwarci na sprawy integracji europejskiej.

Jak co roku do  Parady dołączyli gimnazjaliści ze Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROGIM” z Parznic. Po dotarciu do Miasteczka Schumana – to uliczny festyn na Krakowskim Przedmieściu – wzięli udział w ciekawych prezentacjach, konkursach, grach edukacyjnych,  zdobyli wiele cennych  i oryginalnych nagród.

O godzinie 12.00 ruszyła Parada, w której oprócz młodzieży z różnych krańców Polski, warszawiaków z dziećmi, polityków związanych z Fundacją Schumana, uczestniczyli także goście z Włoch, Luksemburga, Łotwy, Ukrainy i krajów Afryki Wschodniej, którzy grając na bębnach umilali przemarsz ulicami Starego Miasta.

Następnie  gimnazjaliści udali się metrem na Stadion Narodowy,  gdzie uczestniczyli w prezentacjach i pokazach XIX Pikniku Naukowego.  
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego odbyli tę wyprawę pod opieką pań: Moniki Moskwy, Elżbiety Pai, Grażyny Zdyb.

 Zdjęcia w zakładce Galeria >>> 

 

Śladami ks. Romana Kotlarza i Radomskiego Czerwca ̓76

Dnia 13 maja 2015 roku uczniowie klasy IIIE pod opieką wychowawczyni, p. Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek uczestniczyli w wycieczce śladami ks. Romana Kotlarza i Radomskiego Czerwca ̓76. Celem zajęć prowadzonych przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej, p. Arkadiusza Kutkowskiego było poznanie historii Czerwca’76 w oparciu o ścieżkę historyczną – trasę robotniczego protestu.

Uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się na  temat tych wydarzeń  przed telewizyjnymi kamerami, dziennikarzami radia „Plus” i „Echa Dnia”.

Gimnazjaliści są uczestnikami  projektu „Dom Pamięci księdza Romana Kotlarza: małe muzeum – wielka historia” realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu „Patriotyzm jutra” przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.

 

 Parada Schumana

W sobotę 9 maja 2015 r. Krakowskim Przedmieściem przeszła  Parada Schumana.  Z tej okazji w Warszawie spotykało się tysiące osób z Polski i Europy, w tym przedstawiciele polskiej oraz europejskiej polityki, mediów, kultury i ruchów obywatelskich, a także młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi. Parada to wydarzenie otwarte dla wszystkich, którzy chcą razem świętować Dzień Europy i są otwarci na sprawy integracji europejskiej.

Jak co roku do  Parady dołączyli gimnazjaliści ze Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROGIM” z Parznic. Po dotarciu do Miasteczka Schumana – to uliczny festyn na Krakowskim Przedmieściu – wzięli udział w ciekawych prezentacjach, konkursach, grach edukacyjnych,  zdobyli wiele cennych  i oryginalnych nagród.

O godzinie 12.00 ruszyła Parada, w której oprócz młodzieży z różnych krańców Polski, warszawiaków z dziećmi, polityków związanych z Fundacją Schumana, uczestniczyli także goście z Włoch, Luksemburga, Łotwy, Ukrainy i krajów Afryki Wschodniej, którzy grając na bębnach umilali przemarsz ulicami Starego Miasta.

Następnie  gimnazjaliści udali się metrem na Stadion Narodowy,  gdzie uczestniczyli w prezentacjach i pokazach XIX Pikniku Naukowego.  
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego odbyli tę wyprawę pod opieką pań: Moniki Moskwy, Elżbiety Pai, Grażyny Zdyb.

Zdjęcia w zakładce Galeria >>> 

 

Park Edukacji i Rozrywki ,,Farma Iluzji”

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy IIIC i IIID pod opieką pań: W. Duralskiej, M. Rusinowskiej, G. Zdyb uczestniczyli w wycieczce do ,,Farmy Iluzji”. Po obejrzeniu wielu ciekawych miejsc i złudnych obrazów, np. w Tunelu Zapomnienia, Sali Luster, Krzywym Domu, Grobowcu Faraona relaksowali się poprzez korzystanie z wielu różnorodnych atrakcji parku.

 Zdjęcia w zakładce Galeria >>>