Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2015/2016

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy

Dnia 8 października 2015r. odbyła się XV już pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy.  „Jan Paweł II – Patron Rodziny” –  to hasło tegorocznego spotkania. Naszą szkołę reprezentowała w tym roku liczna, bo 52- osobowa grupa pod opieką ks. B. Pacyniaka, ks. W. Kuropieski, p. E. Marczewskiej i p. J. Bilskiej.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta msza św., której przewodniczył   bp radomski Henryk Tomasik a współkoncelebrował ks. Dariusz Kowalczyk (pochodzący z parafii Kowala) – wicedyrektor Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Na koniec mszy św. został odczytany list od uczestników pielgrzymki skierowany do papieża Franciszka. Przed wyjazdem wspólnie pomodliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej.

Uczestnikom wyjazdu towarzyszyła słoneczna pogoda i dobre nastroje.

 

Wycieczka klas IB i IE

29 października uczniowie kl. IB i IE odbyli wycieczkę do Radomia, podczas której w kinie Helios obejrzeli ekranizację utworu Antoine de Saint-Exupery’ego pt. ,,Mały Książę” oraz odwiedzili groby na cmentarzu przy ul. Limanowskiego żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny. W hołdzie poległym zapalili znicze. Opiekę nad gimnazjalistami sprawowały panie: W. Duralska, M. Rusinowska, G. Zdyb. 

 

Lekcje klasy 2E inaczej…  

Dnia 26 października uczniowie klasy 2E wraz z wychowawczyniami – Barbarą Madyś i Iwoną Zielonką – Pyzarą wybrali się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem eskapady był udział w niezwykłym koncercie, który odbył się na scenie szkoły muzycznej. Przed zgromadzoną na widowni publicznością wystąpiła Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”. W czasie koncertu publiczność mogła wziąć udział w konkursie dotyczącym instrumentów oraz rozwiązać zagadki muzyczne, a także spróbować swoich sił w roli dyrygenta. Doznania muzyczne na trwale zapadną w pamięci gimnazjalistów, tym bardziej, że „Grandioso” jest muzyczną wizytówką Radomia, a swoje możliwości artystyczne młodzi muzycy zaprezentowali m.in. we Francji czy Włoszech. Ponadto „Grandioso” w swoim składzie posiada uroczą waltornistkę – uczennicę naszego gimnazjum: Kingę Opalę, która od bieżącego roku szkolnego uczęszcza do klasy 2E.  Kolejnym punktem programu klasowej wycieczki był spacer po Radomiu. Dzięki uprzejmości Przewodnika Turystycznego PTTK Pana Jacka Junaka spacer ulicami miasta przerodził się w ciekawą turystyczną przygodę. Przewodnik w sposób interesujący zaprezentował gimnazjalistom historię najbliższego regionu. Okazuje się, że Radom kryje w sobie wiele intrygujących wydarzeń, o których uczniowie mogli dowiedzieć się w rzeczowy, ale także humorystyczny sposób. Ten wyjazd, jak zapewniali gimnazjaliści, zapadnie im w pamięci, ponieważ zdobyta wiedza podczas pieszej wędrówki pozwoli inaczej spojrzeć na Radom, a pobyt na widowni szkoły muzycznej okazał się kolejnym ciekawym artystycznym doświadczeniem, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 

Warszawskie gimnazjalne wędrowanie…

2 grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie z klas 2A, 2E, oraz 2C uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy, którego celem był pobyt w Centrum Nauki Kopernik oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wycieczka rozpoczęła się zbiórką grupy przed budynkiem gimnazjum o godzinie 7.30. Przyjazd do stolicy odbył się zgodnie z planem i już o godzinie 11.00 gimnazjaliści mogli rozpocząć zwiedzanie wystawy stałej znajdującej się w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki i dzięki temu mogli lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Podczas zwiedzania pomocni okazali się animatorzy, którzy w sposób wyczerpujący objaśniali czasami niezrozumiałe dla uczniów, lecz ciekawe zjawiska.  Ponad dwugodzinny pobyt w CNK dobiegł końca i grupa udała się na posiłek, aby wzmocnić organizm przed kolejnym wyzwaniem. O godzinie 16.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego gimnazjaliści w dwóch 25-osobowych grupach rozpoczęli ponad godzinną lekcję historii i dzięki przewodnikom odbyli podróż do roku 1944. Uczniowie, przemierzając muzeum, obejrzeli blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii przybliżających powstańczą rzeczywistość. Gimnazjaliści mogli zobaczyć niezwykły eksponat muzealny, który stanowi „Serce Muzeum” – stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Zwiedzanie muzeum zakończyło się ok. godziny 18.00 i trochę zmęczeni, lecz pełni wrażeń gimnazjaliści udali się w drogę powrotną. Warszawskie szkolne wędrowanie zakończyło się późnym wieczorem na placu szkolnym w Parznicach, lecz dla klasy 2A koniec wycieczki – stał się początkiem niezwykłej historycznej przygody. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały nauczycielki: Magdalena Babula, Joanna Bilska i Iwona Zielonka – Pyzara.

 

Klasy IB i IE w Miejskiej Bibliotece Publicznej i na kręglach

To była wspaniała wyprawa…
Na zakończenie I semestru, po wytężonej kilkumiesięcznej pracy, gimnazjaliści w składzie IB i IE z wychowawcami: W Duralską, M. Rusinowską i G. Zdyb postanowili się zrelaksować i odbyli jednodniową wycieczkę do Radomia. Na początku, aby nie do końca zapomnieć o nauce, a podczas ferii wolny czas spędzić z ciekawą książką, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną  im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich. Tutaj poznali zasady funkcjonowania dużej biblioteki, sposoby korzystania z czytelni i wypożyczalni. Interesującym miejscem dla wielu uczestników okazała się Czytelnia Czasopism oraz Czytelnia Regionalna. Pan przewodnik uświadomił uczniom, że biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, kulturalnych i informacyjnych, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o prawidłową organizację i sprawne funkcjonowanie miejskiej sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego. 
Następnie w kręgielni gimnazjaliści z wielkim zapałem, śmiechem i w miłej atmosferze rywalizowali na torach i popisywali się umiejętnościami rzucania kulami. Po zabawie pełnej emocji i wrażeń skosztowali przysmaków tamtejszej kuchni i we wspaniałych nastrojach wrócili do codziennych obowiązków.

 

W poszukiwaniu inspiracji… gimnazjalna wizyta w teatrze

Dnia 29 stycznia br. uczniowie klasy 2E pod opieką nauczycielek: Barbary Madyś i Iwony Zielonki – Pyzary wybrali się na wycieczkę do Teatru Powszechnego im Jana Kochanowskiego w Radomiu. Gimnazjaliści, realizując zadania projektu edukacyjnego, uczestniczyli w nietypowej lekcji teatralnej. Po obejrzeniu spektaklu, powstałego na podstawie tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność Pani Dulskiej, uczniowie brali udział w spotkaniu z aktorami, którzy odgrywali role bohaterów dramatu. Młodych adeptów sztuki interesowało wiele ważnych kwestii dotyczących powstawania dzieła teatralnego, a także zawodu aktora. Z ust zgromadzonej na widowni młodzieży padały różne pytania. Gimnazjaliści byli ciekawi, jak dobierane są role dla aktorów, ile trwa przygotowanie spektaklu, ponadto chcieli wiedzieć, jak radzić sobie z tremą i co zrobić, gdy zapomni się swoje kwestie. Następnym punktem pobytu w teatrze było zwiedzanie kulis, a także spotkanie z panią plastyk, która zdradziła wiele sekretów przygotowania elementów dekoracji, np. opowiedziała, jak powstał stół znajdujący się w salonie Dulskich. Po zakończonej wizycie w teatrze uczniowie byli zgodni, iż tego typu zajęcia są atrakcyjną formą spędzania czasu, ponadto stwierdzili, że spotkania, w których mogli uczestniczyć będą pomocne w realizacji zadań projektowych.

 

Gimnazjaliści na EuroWeek

27 uczniów naszej szkoły od 18 do 22 lutego brało udział w obozie językowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. Opiekunami i współorganizatorami obozu były panie Anna Szczerbińska i Edyta Suwała.
Obóz odbył się w malowniczo położonej górskiej miejscowości Międzygórze na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy z całego świata, m. in.: z Kenii, Wietnamu, Indii, Meksyku, Indonezji, Łotwy czy Francji.
Program „EuroWeek” obejmuje 4 bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata” i „Europa; stosunki międzynarodowe” oraz jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.
Ogromne zaangażowanie młodzieży podczas zajęć, radość z zawarcia nowych znajomości oraz pozytywna energia przekazana przez wolontariuszy zachęca nas do organizowania takich wyjazdów.

 

Wizyta w Warszawie

26 kwietnia uczniowie klas: Ib, Ie, IId z wychowawcami: p. M. Rusinowską, p. W. Duralską, p. A. Rozwadowską, odwiedzili stolicę. Program wycieczki obejmował zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej, Centrum Nauki Kopernik oraz Lotniska Chopina. W budynku przy ul. Woronicza poznaliśmy ,,od kuchni’ realizację niektórych programów telewizyjnych. Mieliśmy możliwość obserwować przygotowania do nagrania kolejnego odcinka programu ,,SPRAWA DLA REPORTERA”. Odwiedziliśmy studio nagrań ,,Świat się kręci” i ,,Porozmawiajmy”. Przewodnik zapoznał nas z tajnikami przygotowania publiczności do nagrania programu ,,Jaka to melodia”. Obserwowaliśmy pracę tzw. reżyserek. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Tutaj atrakcji było jeszcze więcej – przez kilka godzin poznawaliśmy prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mamy nadzieję, że wykażemy się na lekcjach zdobytą wiedzą. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Lotnisko Chopina – największy port lotniczy w Polsce (zajmuje powierzchnię ponad 500 ha). Przygotowania do odlotu samolotów oraz lądowania okazały się absorbujące. Większość uczestników nie mogła zrezygnować z obserwacji działań prowadzonych na płycie lotniska. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać piękną panoramę naszej stolicy. Wycieczka, w ocenie gimnazjalistów, należy do udanych.

 

Pozdrowienia znad Bałtyku!

W dniach 27 – 29 kwietnia br. uczniowie klasy 2B pod opieką wych. Z. Stępień i E. Pai przebywali na wycieczce w Trójmieście. Był to wyjazd związany z realizacją projektu edukacyjnego pod hasłem ” Historia nie musi być nudna… Westerplatte wczoraj i dziś”. Uczniowie zwiedzili najciekawsze zabytki Gdańska, wcielając się w role przewodników po mieście. Drugiego dnia odbył się rejs statkiem na Westerplatte – tam pod pomnikiem poległych żołnierzy zostały zapalone znicze i złożona wiązanka kwiatów. Uczniowie oddali w ten sposób hołd bohaterom – obrońcom naszej Ojczyzny w pierwszych dniach II wojny światowej. Kolejne zwiedzane miejsca to Gdynia i malowniczy Sopot, który urzekł wszystkich pięknym molo. Pogoda dopisała, humory też, ale największe wrażenia związane były z szybką jazdą „pendolino”, gdyż w obydwie strony uczestnicy wycieczki korzystali ze środka lokomocji PKP Intercity. A jak było na wycieczce? Po prostu wspaniale…

 

Podbój Londynu

Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem”.
-Samuel Johnson

10 maja 2016r. 16-osobowa grupa pod opieką p. A. Szczerbińskiej wyleciała na podbój Londynu. Londyn jest największym miastem w Europie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kulturą i historią tego pięknego i bardzo bogatego w tradycje miasta. Buckingham Palace, Tower Bridge, The Tower of London, St. Paul’s Cathedral, Natural History Museum, Madame Tussauds London,Westminster Abbey, Houses of Parliament i Big Ben, miasto Oxford czy Windsor – to tylko niektóre z miejsc zwiedzanych przez grupę uczniów z naszego gimnazjum. W Londynie jest też najbardziej rozbudowana na świecie sieć metra. Liczy sobie ona aż 400 kilometrów i ma 270 stacji, ale nasi gimnazjaliści dali sobie świetnie radę, podróżując tym środkiem transportu. Charakterystyczną londyńską potrawą jest fish and chips, czyli popularna ryba z frytkami, oczywiście każdy musiał jej spróbować. Szybko minęło te sześć dni w Londynie… 15 maja wszyscy szczęśliwie przylecieli do Polski, pełni pozytywnych wrażeń i pięknych wspomnień…

 

Wycieczka klas IIIC i IIIE w Tatry

W dniach od 18 do 20 maja uczniowie kl. IIIc i IIIe pod opieką p. A. Kucharskiej, p. P. Mosiołek – Stanik i p. A. Gacy odbyli kilkudniową wycieczkę: Zakopane – Kraków. Już początek wyprawy był zachwycający, gdyż spacer po Krakowie okazał się ciekawą lekcją historii i przypomniał baśnie z dzieciństwa o Smoku Wawelskim. Wiele radości, relaksu i przyjemności z obcowania z przyrodą dostarczyły wycieczkowiczom piesze wędrówki Doliną Białego, wspinanie na Rusinową Polanę oraz pokonywanie szlaku w celu zdobycia Gubałówki. Jak Zakopane to i Krupówki – tej atrakcji turystycznej nie mogło zabraknąć, więc spacery ulicą odbywały się często.  Zachwycającym miejscem okazały się termy  w Szaflarach, baseny pod gołym niebem z pięknymi górskimi widokami zapierały dech w piersiach. Cali, zdrowi, szczęśliwi i zrelaksowani wróciliśmy do swoich najbliższych.

 

Gimnazjaliści w Bieszczadach

W dniach 30.05. – 01.06.2016 roku 30 – osobowa grupa uczniów z klas IIIa, IIIb i IIIf pod opieką p. Moniki Moskwy i p. Jadwigi Kwiecień uczestniczyła w wycieczce w Bieszczady.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie  ruin klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu. Wędrówkę na wzgórze Mariemont, na którym usytuowane są te monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru rozpoczęliśmy spod sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej. Wzdłuż drogi mijaliśmy przepiękne drewniane rzeźby stacji Drogi Krzyżowej, wykonane przez miejscowych artystów. Niestety wspaniałe widoki rozciągające się ze wzgórza na okolicę popsuła nam burza. W strugach deszczu podziwialiśmy też niezwykłą i unikatową roślinność  Ziemi Świętej w Ogrodzie  Biblijnym przy Ośrodku Caritas w Myczkowcach. Na szczęście drugiego dnia dopisała nam pogoda i tuż po śniadaniu jadąc częścią Obwodnicy Bieszczadzkiej po trasie: Polańczyk, Wołkowyja, Ustrzyki Górne, Wołosate dotarliśmy do miejsca, z którego wyruszyliśmy w wędrówkę po Połoninie Wetlińskiej. W drodze powrotnej  do ośrodka wstąpiliśmy do słynnej Siekierezady, gdzie mogliśmy nie tylko coś zjeść ale też zobaczyć ściany ozdobione licznymi siekierami oraz dziełami znanych bieszczadzkich artystów – Zubowa czy Radosa. Kolejną super atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, w trakcie którego mogliśmy podziwiać zaporę wodną oraz wyśpiewane przez Wojciecha Gąssowskiego „zielone wzgórza nad Soliną”. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy zamek w Łańcucie. I chociaż wiele osób już tutaj było, to i tak z przyjemnością podziwiało tę jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce oraz niezwykle interesującą kolekcję pojazdów konnych. Trochę zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Parznic.  

Kolejny EuroWeek – Szkoła Liderów

 

12923159_1753485758221453_8055510118000315515_n12928345_1282383858443414_4104217488234636689_n12919811_1283989198282880_6029038275020470314_n

W dniach 29.03-1.04 uczniowie naszej szkoły wybrali się na obóz językowy EuroWeek – Szkoła Liderów. Opiekunkami i współorganizatorkami obozu były panie: Anita Kaczówka-Węgrzyn i Anna Żytkowska-Prus. Obóz miał miejsce w górskiej miejscowości Międzygórze. Piękne krajobrazy i zadbany pensjonat bardzo umilały nam wyjazd. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy z całego świata, m. in.: z Kenii, Meksyku, Turcji, Filipin, Łotwy i Indii. Opowiadali nam oni o swoich ojczyznach, o ich tradycjach, nauczyliśmy się co to jest „culture shock”. Każdy świetnie się bawił. Szkoły, które nam towarzyszyły były z Bydgoszczy, Dęblina i Sulejowa. Zawarliśmy mnóstwo znajomości i z niektórymi osobami nadal mamy kontakt. EuroWeek jest świetnym sposobem na naukę – utrwalenie angielskiego i zapoznanie się z innymi kulturami. Jesteśmy pewni, że w następnym roku szkolnym również na kolejny taki obóz się wybierzemy, żeby doskonalić język angielski, poznawać proste wyrażenia i słownictwo także w innych językach, nawiązywać kontakty oraz świetnie spędzać czas, posługując się językiem obcym, przełamując barierę językową i uczyć się  w jaki sposób zostać wolontariuszem w wybranych zakątkach świata. Gorąco polecamy tym, którzy jeszcze wahają się czy uczestniczyć  w  kolejnym obozie, a zarazem gwarantujemy niezapomniane wrażenia ze świetnymi wolontariuszami z różnych zakątków świata.