Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Caritas

TAK SIĘ ZACZĘŁO…

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Caritas. Uczniowie chętnie podjęli się niesienia pomocy innym. Obecnie SKC liczy 45 wolontariuszy- gimnazjalistów. Opiekunami SKC są panie: K. Ryciak, A. Węgrzyn-Kaczówka, E. Marczewska, J. Jagiełło.  17 października  p. K. Ryciak i  p. A. Kaczówka-Węgrzyn uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Radomskiej w Wyższym Seminarium Duchownym, podczas którego został zaprezentowany program działalności dla SKC przewidziany na rok szkolny 2013/14. Ponadto zostały przekazane  koszulki dla wolontariuszy, wręczono legitymacje członkowski oraz potrzebne materiały z propozycjami akcji, w realizację których można się włączyć. Nasi wolontariusze z wielkim zapałem przystąpili do pracy.

 


ROK SZKOLNY 2018/2019


 

Zbiórka gier i zabawek do świetlicy szkolnej

 

 Dziękuj20181123_120447emy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do zbiórki gier i zabawek do naszej świetlicy szkolnej.Przebywające tam dzieci będą mogły miło i ciekawie spędzać czas. Dziękujemy za wszystkie otrzymane zabawki i gry.

 

 

 

 

 

,,Sam uśmiech w dzień mglisty to za mało, trochę kawy lub herbaty by się zdało”

Pod t20181130_114957akim hasłem Caritas Diecezji Radomskiej zaapelowała o pomoc dla bezdomnych z Radomia. Nasze Szkolne Koło Caritas zebrało ponad sto kubków, kilkadziesiąt kilogramów cukru, kawy i herbaty. Dziękujemy za otwarte serca wszystkich ofiarodawców.

 

                

 

 

 

Pomagamy Ukrainie

W odpowiedzi na apel Caritas Diecezji Radomskiej zebraliśmy i przekazaliśmy artykuły spożywcze dla rodzin z Ukrainy. Dziękujemy za zrozumienie trudnej sytuacji naszych sąsiadów i za okazane wsparcie. 

 

Najpiękniejsza kartka świąteczna

Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski z opiekunami oraz ze wsparciem pani Lech przeprowadziło konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Spośród prawie stu prac zostali wyłonieni zwycięzcy. Kartki zostały sprzedane, a dochód został przeznaczony na Hospicjum Królowej Apostołów z Radomia. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie wszystkich w tę akcję.

 

              Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Tradycyjnie ,jak co roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Caritas polegającą na rozprowadzaniu świec na wigilijny stół. W szkole na przerwach wolontariusze sprzedawali świece , a także zachęcali do ich nabycia swoich znajomych. Dziękujemy za wsparcie dla polskich dzieci.

 

 


ROK SZKOLNY 2017/2018


 

 „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu

Mikołaj Gogol

W ramach akcji „Kromka chleba dla sąsiada” ogłoszonej przez CARITAS, we wrześniu nasi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę do puszek oraz zbiórkę żywności wśród uczniów oraz  pracowników szkoły. Zebrane produkty żywnościowe oraz datki pieniężne przekazaliśmy Radomskiej Caritas. Celem ogólnopolskiej akcji było uwrażliwienie młodzieży oraz społeczeństwa na potrzebę dzielenia się z innymi, a także zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów, uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przez cały październik 2017 roku prowadzili zbiórkę odzieży dla potrzebujących. Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie i ich rodziny, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebraną używaną i nową odzież przekażemy Caritas Diecezji Radomskiej. Wierzymy z całego serca, że odzież ta trafi do tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup ubrań.
Wszystkim, którzy wspierali nasze akcje serdecznie dziękujemy – opiekunki SKC panie: A. Kaczówka-Węgrzyn, E. Marczewska , A. Piątek.

 

20171102_124917 (2)20171102_124625 (2)received_389159864850536 (3)

 

 

 Wolontariusze w Pelagowie w Trablicach

W sobotę 21 października wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pomagali uporządkować teren przy kościele M. B. Częstpobraneochowskiej w Pelagowie – Trablicach. Zaangażowanie młodzieży pochwalił proboszcz ks. Jan Podsiadło. Następnego dnia – w niedzielę,  wolontariusze zbierali w tejże parafii dobrowolne ofiary do puszek w ramach akcji: Kromka chleba dla sąsiada. Zebrane pieniądze będą przeznaczone dla ludzi starszych, chorych i samotnych potrzebujących różnego rodzaju pomocy.

 

 

Rekolekcje dla wolontariuszy Szkolnych Kół  Caritas w ośrodku EMAUS

W  dniach 16 – 18 lutego odbywały się rekolekcje dla wolontariuszy Szkolnych Kół  Caritas w ośrodku EMAUS koło Białobrzegów. Pod opieką organizatorów: p. Damiana Drabikowskiego, p. Iwony Stępniewskiej oraz katechetów, grupa licząca osiemdziesiąt przedstawicieli z dziesięciu szkół przeżyła wyjątkowe chwile. Naszą szkołę reprezentowało jedenaście dziewcząt pod opieką p. Agnieszki Piątek. Rekolekcje prowadził znany w Radomiu ewangelizator ulicy i przyjaciel bezdomnych ks. Daniel Glibowski. Głębokie wyznania księdza poruszyły nasze  serca, a umiejętność przeważania prawd Bożych sprawiła, że kierowane słowa nabierały większej mocy. Pobyt w ośrodku wniósł wiele doświadczeń i nawiązał nowe przyjaźnie. EMAUS znajduje się w pięknym magicznym miejscu, gdzie można spokojnie odpocząć od codzienności.

 

 

 Pola Nadzei

IMG_3443Pola Nadziei to coroczna kwesta na rzecz osób chorych na raka.  W Niedzielę Palmową wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zbierali pieniądze w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie i św. Judy Tadeusza w Dąbrówce Warszawskiej. Ofiarodawcy w formie podziękowania otrzymywali żonkile, które są symbolem tej akcji. Zebrane pieniądze zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej. 

 

 

 

 Festyn wolontariuszy

Caritas Diecezji Radomskiej, pragnąc podziękować wolontariuszom za całoroczną pracę, zorganizowała festyn w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu, na który przyjechało ok. 800 uczniów z 30 szkół. Naszą  szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa pod opieką p. Agnieszki Piątek. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m. in. były zabawy, konkursymalowanie twarzy i słodki poczęstunek. Gwiazdą spotkania był zespół, który stworzyli  księża o nazwie: Jak najbardziej. Muzyka i śpiew zespołu zachęcała wszystkich do wspólnej modlitwy i zabawy. Na koniec imprezy wolontariusze otrzymali  prezenty, a także paczki ze słodkościami.


ROK SZKOLNY 2016/2017


„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

 

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z nowymi siłami i zapałem podjęli się działalności dobroczynnej na rzecz potrzebujących. Wraz z opiekunami – paniami K. Ryciak, A. Kaczówką -Węgrzyn, J. Jagiełło, M. Moskwą , E. Marczewską uczestniczyli w następujących dziełach charytatywnych:

 

Żonkilowe Pola Nadziei

 

 Tak, Pomagam!

 

 

Zbiórka odzieży

Wzorem lat ubiegłych przez ponad trzy miesiące ( wrzesień, październik, listopad )wolontariusze Koła Caritas i opiekunowie prowadzili zbiórkę odzieży ( nowej i używanej) wśród uczniów, nauczycieli  i pracowników szkoły. W tę akcję zaangażowało się wielu gimnazjalistów, jak też rodziców i nauczycieli, przekazując duże ilości odzieży. Na początku grudnia zebraną odzież przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej.

 

Pomoc Ukrainie

Odpowiadając na apel Caritas Diecezji Radomskiej, na początku roku szkolnego nasi wolontariusze przeprowadzili zbiórkę żywności i przyborów szkolnych  wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Zebrane produkty żywnościowe i przybory przekazaliśmy Radomskiej Caritas. Trafią one do rodzin potrzebujących pomocy na Ukrainie.

 

Tak, Pomagam!

To akcja organizowana przez Caritas Diecezji Radomskiej mająca na celu zbiórkę żywności, która trafi do ubogich osób i rodzin naszej diecezji. W dniach 9-10 grudnia br. nasi wolontariusze wraz z opiekunami p. K. Ryciak i J. Jagiełło prowadzili zbiórkę żywności w supermarkecie Leclerc. Radomianie byli hojni, chętnie dzielili się zakupionymi produktami, co sprawiało, ze kosze naszych wolontariuszy szybko się zapełniały.
Zebraną żywność przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej- trafi ona do najbiedniejszych w postaci  świątecznych paczek żywnościowych.

„Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”

Akcja prowadzona w o kresie Adwentu polegająca na sprzedaży świec wigilijnych. Członkowie SKC wraz z opiekunami przeprowadzili w szkole oraz wśród znajomych sprzedaż świec. W tym roku rozprowadziliśmy  96 świec na łączną kwotę 1140zł. Pieniądze z tej akcji przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej z przeznaczeniem na pomoc dzieciom biednym w postaci dofinansowania do posiłków, wypoczynku, bądź zakup sprzętu medycznego.

 


ROK SZKOLNY 2015/2016


Żonkilowe Pola Nadziei

 17 kwietnia 2016r. po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas włączyli się do międzynarodowej akcji „Żonkilowe Pola Nadziei” dedykowanej osobom walczącym z chorobą nowotworową. Młodzież kwestowała przy kościołach parafialnych w Kowali, Dąbrówce Warszawskiej i Zalesicach. Tegoroczna zbiórka miała na celu pozyskanie funduszy na zakup sprzętu do pielęgnacji chorych. Każdy, kto włączył się do akcji otrzymał symboliczny żonkil, dla dzieci były żółte baloniki. Dziękujemy wszystkim wrażliwym za ofiarność i udzielone wsparcie.

 

Zbiórka odzieży

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielanie pomocy bliźniemu” 
Mikołaj Gogol

 

WolontaDSC_1451riusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami: p. A.Kaczówką-Węgrzyn, p. E. Marczewską, p. J. Jagiełło, p. M. Moskwą oraz p. B. Madyś przez cały październik 2015 roku prowadzili zbiórkę odzieży dla potrzebujących. Do akcji tej włączyli się nie tylko uczniowie i ich rodziny, ale także nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebraną w dużej ilości używaną i nową odzież przekazaliśmy 6 listopada Caritas Diecezji Radomskiej. Wierzymy, że odzież ta trafi do osób, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup ubrań.

 

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas za rok 2015/2016

 Opiekunowie SKC: Anita Kaczówka-Węgrzyn, Justyna Jagiełło, Monika Moskwa, Ewa Marczewska, Barbara Madyś
Charakterystyka działań dokonanych w ramach SKC – (akcje organizowane samodzielnie i współorganizowane):

 1. SKC w miesiącach: wrzesień, październik, listopad przeprowadziło akcję zbiórki ubrań, które 6 listopada przekazano świetlicy prowadzonej przez Diecezjalne Koło Caritas.
 2. W październiku wolontariusze SKC posadzili około 100 żonkili na terenie ogródka szkolnego przy PG, przygotowując się do wiosennej akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, na rzecz ludzi chorych.
 3. W miesiącu grudniu SKC brało udział w konkursie „Kartka
  Bożonarodzeniowa z logo Caritas”. Najlepsza praca została nagrodzona.
 4. 11 i 12 grudnia, wolontariusze SKC wraz z p. M. Moskwą, p. A. Kaczówką-Węgrzyn, p. J. Jagiełlo wzięli udział w corocznej zbiórce żywności w radomskich supermarketach. Zebraną żywność przekazano Caritas Diecezji Radomskiej.
 5. SKC w miesiącu grudniu zajmowało się również przygotowaniem paczek z żywnością pozyskaną z diecezjalnego Caritas. Dzięki tej działalności obdarowano także 8 rodzin z naszej szkoły. Przekazane paczki żywnościowe były ogromną pomocą dla wielu rodzin.
 6. Członkowie SKC wraz z opiekunami przeprowadzili w szkole oraz wśród znajomych sprzedaż świec bożonarodzeniowych Caritas w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dochód ze sprzedaży tych świec w wysokości 610zł SKC przekazało na działalność diecezjalnego Caritas.
 7. Nasza szkoła po raz kolejny w miesiącu kwietniu przyłączyła się do akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, podczas której wolontariusze SKC kwestowali przed kościołami: w Kowali, Dąbrówce Warszawskiej oraz Zalesicach pod opieką opiekunów SKC. W zamian za ofiarowane datki do puszek wolontariusze obdarowywali każdego symbolicznym żonkilem, który jest symbolem łączącym nas z terminalnie chorymi osobami na raka objętymi pomocą hospitalną. Uczestnicząc w tej akcji,  uczniowie uświadomili sobie oraz innym, że są ludzie, dzieci zdrowe, ale także wśród nas żyją chorzy, cierpiący, potrzebujący naszego wsparcia.  Dzięki tym kwestom, nasi wolontariusze zebrali około 2000zł, które przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej.
 8. W kwietniu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię „Kilometry Caritas”, trwającą do 29 maja, której celem było bicie rekordu Guinnesa w układaniu ciągu złotówek, pomagając w ten sposób najbardziej potrzebującym. Wolontariusze z SKC trzy razy w tygodniu,  przez kwiecień i maj, kwestowali w naszej szkole. Zebrana kwota w wysokości 162, 75zł została przekazana Caritas Ziemi Radomskiej.
 9. W czerwcu przystąpiliśmy do akcji „Plecak”, w której uczniowie chętnie wzięli udział, ofiarując artykuły szkolne dla potrzebujących dzieci z naszej diecezji.

 Efekty
1. 
Członkostwo w SKC dało uczniom możliwość rozwoju pod względem samorządności, organizowania akcji charytatywnych i przeprowadzania ich, pozyskiwania środków i materiałów na działalność koła, współpracy z organizacjami.
2. Działalność w kole nauczyła wrażliwości na potrzeby innych, odpowiedzialności za powierzone działania, współpracy w grupie oraz bezinteresowności i  samodzielności w podejmowaniu inicjatyw w planowaniu pracy koła.
3. Działalność SKC promowała naszą szkołę.
4. Członkostwo w SKC daje uczniom zadowolenie i satysfakcję – z każdym rokiem jest więcej chętnych działania w  SKC.

 


ROK SZKOLNY 2014/2015


Wycieczka w nagrodę za działalność charytatywną

 

16 września wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszym gimnazjum wraz z opiekunami udali się na wycieczkę. Była to nagroda za aktywną pracę charytatywną, jaką prowadziliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Nasze Koło Caritas otrzymało wyróżnienie, które na ręce pana dyrektora przekazała koordynatorka Caritas Diecezji Radomskiej- pani Iwona Stępniewska oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł. Otrzymane pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na wyjazd do Lublina.
Zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Majdanku.  Następnie udaliśmy się na Stare Miasto w Lublinie, gdzie podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki oraz Zamek. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Zamoyskich w Kozłówce i jego ogrodów. Swój pobyt uwieńczyliśmy licznymi zdjęciami. Wszystkim polecamy odwiedzenie tych miejsc.  

 

Zbiórka odzieży

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniach 6-18 października 2014r. prowadzili zbiórkę odzieży używanej i nowej wśród uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum. Zebraną odzież przekazaliśmy w dniu 22.10.2014 Caritas Diecezji Radomskiej. Mamy nadzieję, że ofiarowana odzież posłuży tym, których nie stać na zakup nowych ubrań, tym bardziej, że nadchodzi zima. Wolontariusze i opiekunowie dziękują wszystkim , którzy odpowiedzieli na nasz apel.

 

 

Żonkilowe Pola Nadziei

 W pierwszych dniach listopada wolontariusze sadzili cebulki żonkili wokół szkoły. Jest to nawiązanie do akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, które niesie pomoc materialną, osobą chorym na nowotwory. Wiosną 2014r. uczniowie kwestowali na rzecz chorych, a w zamian darczyńcę byli obdarowywani żonkilami. Przed świętami Wielkanocnymi również planujemy kilka kwest mających na celu pomoc potrzebującym.

 

Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas  w Radomskim Seminarium

Zdjęcie0112 W dniu 4 XII wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami p. K. Ryciak, J. Jagiełło i A. Kaczówką-Węgrzyn uczestniczyli w Diecezjalnym Spotkaniu Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Organizatorzy – przedstawiciele Caritas Diecezji Radomskiej zgromadzili wszystkich uczestników spotkania na uroczystej Mszy świętej, przekazali precyzyjne wskazówki pomocne w pracy wolontariusza, ale też przygotowali posiłek i słodkie upominki dla każdego wolontariusza.
Ważnym punktem spotkania był występ iluzjonisty z telewizyjnego programu „Idol”. Radosna atmosfera jaka towarzyszyła spotkaniu udzieliła się jej wszystkim uczestnikom. Naszą obecność uwieńczyliśmy wspólnym grupowym zdjęciem.

 

                         TAK, Pomagam!

To coroczna akcja organizowana przez Caritas Diecezji Radomskiej, polegająca na przedświątecznej zbiórce żywności. Podobnie jak w roku ubiegłym nasi wolontariusze wraz z opiekunami p. K. Ryciak, J. Jagiełło i A. Kaczówką-Węgrzyn wzięli udział w tej akcji.
Uczniowie w dniach 5 i 13 grudnia 2014r prowadzili zbiórkę artykułów spożywczych w sklepie Marcpol oraz 6 grudnia 2014r w supermarkecie Kaufland w Radomiu. Zebraną żywność przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej. Trafi ona do najbardziej potrzebujących osób i rodzin z terenu naszej diecezji w postaci paczek świątecznych. Ponadto liczna grupa wolontariuszy w dniach 6 i 13 grudnia kwestowała w Centrum Handlowym „Galeria Słoneczna” zbierając środki finansowe na remont budynku przeznaczonego na „Akademię Młodych” i Katolicki Ośrodek Adopcyjny.

 

TAK, pomagam!

Podobnie jak przed świętami Bożego Narodzenia  Caritas Diecezji Radomskiej przygotowała akcje zbiórki żywności w radomskich supermarketach.
Również nasze Szkolne Koło Caritas włączyło się w te akcje. W dniach 13 i 28 marca wolontariuszki z klas Ic , Id, IId i IIf wraz z opiekunami p. E. Marczewską, J. Jagiełło i K. Ryciak zbierały produkty żywnościowe w supermarkecie „Caerfure”.
Mieszkańcy Radomia byli hojni, chętnie dzielili się kupionymi produktami. Dużą ilość zebranej podczas akcji żywności przekazaliśmy radomskiej Caritas. Zostaną z niej przygotowane paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin naszej diecezji, trafią one również do naszych uczniów.

 

                                        

„Pomoc Ukrainie„

OZdjęcie0121dpowiadając na apel Caritas Diecezji Radomskiej skierowany do Dyrektorów Szkół i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas włączyliśmy się w przeprowadzenie akcji charytatywnej „Pomoc Ukrainie”. Opiekunowie i wolontariusze naszego Koła Caritas przez cały miesiąc marzec prowadzili zbiórkę produktów żywnościowych i środków opatrunkowych wśród uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum z przeznaczeniem dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy, którzy  w wyniku prowadzonych tam działań wojennych stracili dobytek całego życia.
W dniu 31 marca przekazaliśmy zebrane produkty Caritas Diecezji Radomskiej. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom: uczniom i nauczycielom za gest solidarności i ludzkiej wrażliwości.

 

 Żonkilowe Pola Nadziei

47a8c7f3568ac651eb5cba9a81a1286d48c10409!63701Szkolny Klub Caritas ponownie włączył się w akcję ,,Żonkilowe Pola Nadziei”. 19 kwietnia młodzież kwestowała przy kościele pw. św. Wojciecha w Kowali na rzecz osób z nowotworami. W zamian za okazaną życzliwość wolontariusze wręczali darczyńcom żółte żonkile lub baloniki. Za okazaną pomoc serdecznie wszystkim dziękujemy.

 

 

 

 Wolontariusze na festynie

W dniu 15 czerwca br. dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas działającego w naszym gimnazjum, pod opieką pań: K. Ryciak, E. Marczewskiej i pana R. Danielewicza uczestniczyła w festynie. Został on zorganizowany przez Caritas Diecezji Radomskiej i odbywał się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza w Radomiu. Festyn był formą podziękowania dla wszystkich wolontariuszy i opiekunów za działalność charytatywną w kończącym się roku szkolnym 2014/15. Był okazją do radości, zabawy, udziału w konkursach, posłuchania muzyki, obejrzenia pokazów w wykonaniu młodzieży a także spotkania ze sportowcami Klubu Rosa.
Nasi wolontariusze zaprezentowali na scenie program artystyczny pt. ”…życie nie tylko po to jest, by brać”.
Po występie usłyszeli wiele ciepłych słów i podziękowań z ust uczestników festynu dla talentów muzycznych zaprezentowanych przez naszych wolontariuszy.
Organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników, każdy wolontariusz otrzymał paczkę ufundowaną przez supermarket Biedronka.
Warto dodać, że festyn odwiedził nowo nominowany biskup pomocniczy naszej diecezji Andrzej Turzyński. Znalazł też chwilę na rozmowę z naszymi wolontariuszami i zrobienie pamiątkowego zdjęcia.


ROK SZKOLNY 2013/2014


 

Spotkanie podsumowujące pracę Szkolnego Koła Caritas

 13 maja w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Caritas Diecezji Radomskiej: wicedyrektora ks. Roberta Kowalskiego i p. koordynator Iwonę Stępniewską. Celem spotkania było podsumowanie pracy naszych wolontariuszy SzKC w roku szkolnym 2013/14. Pracownicy Caritas przekazali p. dyrektorowi naszego gimnazjum, opiekunom SzkC oraz wolontariuszom dyplomy-podziękowania za zaangażowanie w pracę charytatywną. Podczas spotkania nasze wolontariuszki Aneta Tuszyńska i Natalia Ukleja otrzymały wyróżnienie i nagrody za plakat w konkursie „Żonkilowe Pola Nadziei” Wszyscy wolontariusze otrzymali słodkie upominki oraz zaproszenie do dalszej współpracy w nowym roku szkolnym.

 

Akcja Plecak

W kwietniu dwukrotnie nasi wolontariusze kwestowali w Centrum Handlowym E.Leclerck zbierając fundusze z przeznaczeniem na wyprawki szkolne dla dzieci z najuboższych rodzin. W ramach tej akcji zebraliśmy kwotę ponad 1000 zł, którą przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej z przeznaczeniem na ten cel.

 

Żonkilowe Pola Nadziei

Żonkil to symbol solidarności z umierającymi na raka. Nasi wolontariusze w dniu 13.04.2014r. kwestowali przed Kościołem Parafialnym w Kowali, pozyskując fundusze na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowania idei opieki hospicyjnej. Ofiarodawcy otrzymywali za swoje „serce ” kwiat żonkila. Zebraliśmy pokaźną kwotę – 1200zł, którą przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej na ten szczytny cel.

 

Świąteczna Paczka

To akcja zorganizowana przez naszych wolontariuszy polegająca na przygotowaniu paczek żywnościowych dla rodzin naszych uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie w postaci paczek z żywnością otrzymało osiemnastu uczniów naszego gimnazjum.

 

Akcja charytatywna na rzecz chorych na raka dzieci

        p2070549W dniach 7 i 14 lutego 2014r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w akcjach charytatywnych, których celem było zbieranie środków finansowych potrzebnych na pomoc w leczeniu dzieci chorych z biednych rodzin. Nasi wolontariusze kwestowali w Centrum Handlowym „Galeria Słoneczna”pod opieką pań: K. Ryciak, J. Jagiełło i E. Marczewskiej. Zebrane środki w kwocie 1097,20zł. zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej.

 

 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji: ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Jest to coroczna akcja przeprowadzana w okresie Adwentu polegająca na sprzedaży świec wigilijnych. W ramach tej akcji wolontariusze i opiekunowie SKC rozprowadzili około 40 świec na kwotę 400zł. Uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na pomoc dzieciom ubogim (dożywianie, dofinansowanie wypoczynku, pomoc medyczna, itp.). 

 

Świąteczna Paczka

trololo

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas wrażliwości i dzielenia się z innymi dobrem, miłością, miłym słowem. Nasi wolontariusze wspólnie z uczniami z  klas: IC, ID, IE, IIC i IID przygotowali paczki świąteczne dla chorych dzieci ze swojego środowiska. Inspiracją do podjęcia takich działań było przedświąteczne spotkanie z wolontariuszami Caritas Diecezji Radomskiej, a szczególnie piękne świadectwa niesienia pomocy innym pani Teresy Urban.

 

 

Pomoc Filipinom

dscf9382

To akcja zainicjowana przez Caritas Polska, której celem jest pomoc poszkodowanym przez tragiczny w skutkach tajfun Haiyan, który niedawno spustoszył Filipiny. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas postanowili odpowiedzieć na ten apel. W dniu 20 października 2013 przeprowadzili zbiórkę ofiar pieniężnych wśród uczniów i nauczycieli z przeznaczeniem na ten chlubny cel. Zebrane pieniądze w kwocie 206 zł  zostały przekazane do Caritas Diecezji Radomskiej, która koordynuje tę akcję. Wolontariusze i opiekunowie SKC panie: K. Ryciak, E. Marczewska, A. Kaczówka-Węgrzyn, J. Jagiełło składają serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Cieszymy się , że w geście międzyludzkiej solidarności mogliśmy choć w małej cząstce pomóc potrzebującym.

 

Spotkanie z przedstawicielami Caritas Diecezji Radomskiej

dscf9310___kopia dscf9313___kopia

W dniu 03.12.2013r. gościlimy przedtawicieli Caritas Diecezji Radomskiej oraz wolontariuszy hospicjum domowego. Spotkanie to zostało zainicjowane przez opiekunów SKC naszego gimnazjum i miało na celu przybliżenie wolontariuszom tematyki niesienia pomocy ludziom chorym na raka. Ks. Robert Kowalski – Wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej,  wskazał na ewangeliczny motyw pracy wolontariusza, udzielił cennych wskazówek jak w swoim środowisku szukać ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, oraz jak ją w sposób praktyczny nieść. Z dużym zainteresowaniem nasi wolontariusze wysłuchali prelekcji  Pani Teresy Urban-wieloletniej wolontariuszki domowego hospicjum, która podzieliła się bogatym doświadczeniem w niesieniu pomocy ludziom chorym na raka.