Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2013/2014

Zielona Szkoła na Mazurach i w Wilnie klasy IIE

W dniach 9 – 13 czerwca 2014 roku uczniowie klasy II e i kilka osób z klas pierwszych pod opieką p. Marii Gacy, p. Bożenny Nitki oraz p. Elżbiety Tyczyńskiej – Zygarek  brali udział w „Zielonej Szkole” w Wilnie i na Mazurach. Zwiedzili stolicę Litwy, a tam Cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę i wiele zabytków wileńskiej sztuki barokowej i gotyckiej. Posmakowali wileńskich przysmaków i udali się na Mazury. Bazą noclegową była w miejscowości Skorupki koło Rynu malowniczo położonej nad Jeziorem Tałty. Odwiedzili Kętrzyn, Gietrzwałd, Ryn. Wysłuchali przepięknego koncertu organowego w Świętej Lipce, wczuli się w atmosferę II wojny światowej w bunkrach Hitlera w Gierłoży. Poznali dzikie zwierzęta w parku w Kadzidłowie. W drodze powrotnej mogli skorzystać z zajęć rekreacyjnych w aquaparku w Ostrołęce. Powrócili do domu pełni wrażeń, choć trochę zmęczeni.

 

Wycieczka do Wadowic i Krakowa klas: IIC, IID, IA, IB

Więcej zdjęć w zakładce Galeria >>>

 

Realizując projekt edukacyjny, uczniowie klasy IIC i IID w miłym towarzystwie klasy IA i IB 2 kwietnia odbyli wycieczkę do Wadowic i Krakowa. W tym dniu przypadała 9 rocznica śmierci Jana Pawła II, co uczciliśmy zapalając znicze przy pomniku Naszego Patrona w Wadowicach. „Cała przygoda rozpoczęła się o godz. 6.00. Do Krakowa dotarliśmy około 9.30. Tam czekała na nas pani przewodniczka, która razem z wychowawczyniami – p. W. Duralską, p. M. Rusinowską i p. M. Moskwą, troszczyła się o nas przez resztę dnia. Najpierw zwiedziliśmy Wawel.

Zobaczyliśmy tam wiele sarkofagów królów Polski, pomników i innych cudownych zabytków. Złożyliśmy też hołd parze prezydenckiej: śp. Marii i Lechowi Kaczyńskim. Największą naszą uwagę skupiły relikwie Jana Pawła II znajdujące się w Katedrze. Następnie udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, tu oglądaliśmy rytuał odsłonięcia ołtarza Wita Stwosza. Kolejnym wspaniałym wydarzeniem było wysłuchanie na żywo hejnału z Wieży Mariackiej. Około 14.00 znaleźliśmy się w najważniejszym miejscu naszej wyprawy: WADOWICACH – rodzinnym mieście Patrona naszego gimnazjum. Tutaj zobaczyliśmy miejsca, z którymi Papież związany był od najmłodszych lat: dom rodzinny, w którym się urodził i wychował, szkołę , w której się uczył i  kościół, w którym został ochrzczony. Jak mówił sam Jan Paweł II:,, Tutaj wszystko się zaczęło … „. Wybraliśmy się także na słynne papieski kremówki. Mimo iż Wadowice to mała miejscowość, dało się odczuć  magię tego miejsca. Do domów wróciliśmy ok. 22.00. Miło byłoby wybrać się w taką podróż jeszcze raz. Wycieczka była pouczająca. Wiele wiadomości wykorzystamy podczas realizacji projektu edukacyjnego.”

Relacjonowała Aneta Z.

Wyjazd do Radomia na spektakl „Dziady część II” klas: IA, IB, IC

W dniu 27 listopada 2013 roku uczniowie z klas Ia, Ib i Ic wraz z opiekunami uczestniczyli w inscenizacji spektaklu pt. „Dziady część II”. Sztukę tę w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu wystawiła Agencja Artystyczna „Pegaz”. Starodawny słowiański obrzęd poświęcony duchom zmarłych został przedstawiony w formie niezwykłego teatralno – muzycznego widowiska, które przybliżyło uczniom podstawowe wartości zawarte w dramacie Adama Mickiewicza. Spektakl w przejrzysty oraz intrygujący sposób oddał tajemniczą, pełną napięcia atmosferę przycmentarnej kaplicy, w której mieszkańcy wsi zebrani przez Guślarza przywoływali znane z lektury postaci: dwójkę niewinnych dzieci, piękną dziewczynę Zosię oraz widmo Złego Pana. Nowatorskie ujęci tego ponadczasowego tematu pozwoliło rozbudzić u uczniów zainteresowania sztuką teatralną oraz uwrażliwić na zawsze aktualne zasady moralne. Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia rekreacyjno – sportowe na basenie.

Wycieczka na basen i do kina klasy IIE

Dnia 11 grudnia 2013 r. odbyła się wycieczka klasy IIe do Radomia. W drodze do „Aquaparku” uczniowie rozpoznawali napotkane zabytki architektury gotyckiej, neorenesansowej i barokowej w naszym mieście. Następnie na basenie aktywnie, w formie zabawy, spędzali czas. Po spożyciu posiłku, w Multikinie obejrzeli film pt.: „Mój biegun”. Opowiadał on o problemach chłopca, który w młodzieńczym wieku stracił rękę i nogę. Po wyczerpującym dniu udali się do szkoły, a potem do domu. Organizatorką i opiekunką wycieczki była p. Elżbieta Tyczyńska-Zygarek.

Wycieczka do teatru klasy: IIA i IID

,,I śmiech niekiedy może być nauką…”

Gimnazjaliści z kl. IIA i IID pod opieką wychowawczyń: p. Jolanty Sieroń, p. Wioletty Duralskiej oraz p. Wandy Węgrzyckiej 7 listopada odbyli wycieczkę do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i obejrzeli komedię pt. „Zemsta” według dramatu Aleksandra Fredry. Dzięki wspaniałej grze aktorów uczniowie poznali sztukę pełną intryg oraz komicznych sytuacji. Najwięcej uśmiechu wśród widzów wywoływał często pojawiający się na scenie Papkin. Mimo wielu zabawnych scen, nie uszło uwadze widzów przesłanie, że spory, zwady rujnują życie, natomiast zgoda buduje.
Wycieczka miała rownież charakter integracyjny poprzez gry i zabawy w kręgielni. Uczestnicy zadowoleni – planują kolejne wyjście.