Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2012/2013

Wycieczka do Wilna  klasy: IIF i IIE

 

Dnia 4 czerwca klasy 2F i 2E wraz z opiekunkami P.E. Pają, P.Z. Stępień i P.G. Zdyb wyruszyły do Wilna w ramach zielonej szkoły. Wszyscy się cieszyli na ten wyjazd, każdy myślał o nim już kilka dni wcześniej. Podróż była męcząca, ale za to bardzo wesoła. Uczniowie wygłupiali się, przez co w ogóle się nie nudziliśmy. Wreszcie dojechaliśmy do Wilna i poszliśmy na spacer na Górę Trzech Krzyży, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta. (balony)? .Noc spędziliśmy w malowniczo położonym, prywatnym pensjonacie w Trokach. Po śniadaniu wyruszyliśmy ponownie do Wilna. Zobaczyliśmy wiele zabytkowych kościołów i cerkwi m.in. Kaplicę z Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół Św. Piotra i Pawła, Katedrę w której znajdowały się relikwie Św. Kazimierza Jagiellończyka patrona Wilna i Radomia. Byliśmy także na cmentarzu na Rossie, gdzie są pochowani zasłużeni Polacy. Przy grobie matki Józefa Piłsudzkiego zapaliliśmy znicze. Miło zakończyliśmy pobyt na Litwie, rejsem po Jeziorze Galwe wokół zamku księcia Witolda w Trokach. Do Skorupek na Mazurach przyjechaliśmy około godziny 21. Na miejscu zobaczyliśmy jezioro Tałty i drewniane domki, w których mieliśmy mieszkać do końca wycieczki. Rewelacji nie było ,no ale to nic, bo najważniejsze było z kim się będzie mieszkało, a nie gdzie. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Gierłoży, gdzie zobaczyliśmy ruiny „Wilczego Szańca”, głównej kwatery wojennej Hitlera. Byliśmy w Giżycku, gdzie zobaczyliśmy najdłuższe, śródlądowe molo w Europie i twierdzę Boyen, a także Klasztor w Świętej Lipce. Następnego dnia jak co dzień po śniadaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie. Tym razem naszym celem były Mikołajki i Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Miłym zakończeniem dnia było wspólne ognisko pożegnalne. Czas przy pieczeniu kiełbasek umilała nam gra na gitarze naszych starszych kolegów. Podtrzymując tradycje wycieczka nie mogła obejść się bez „zielonej nocy”. Pasty i spreje poszły w ruch, a nad ranem czekało nas totalne sprzątanie…ale było warto! Ostatniego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy, nad kanał łączący jeziora Tałty z Tałtowiskiem, a potem dla ochłody i relaksu jedni pływali na kajakach, grali w piłkę lub korzystali z mazurskiego słońca. Do domu wyruszyliśmy zaraz po obiedzie, jednak nikt nie wyrażał najmniejszych chęci powrotu do Radomia. Wycieczka była bardzo udana, mimo komarów męczących nas przez wszystkie dni. Jednak było warto się przemęczyć, bo mamy dzisiaj co wspominać. Z chęcią pojechalibyśmy jeszcze raz, by znów poczuć ten klimat i atmosferę polskich Mazur.

Uczniowie klas 2F i 2E

 

Wycieczka do Warszawy_klasy: IC i ID

Uczniowie kl. Ic i Id pod opieką pań: M. Rusinowskiej i W. Duralskiej 5 czerwca wybrali się na  wycieczkę do Warszawy. Zachwycali się ogromnym i pięknym Stadionem Narodowym. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Radiu Polskim. Tutaj gimnazjaliści zobaczyli  jak wygląda ,,na żywo” praca w mediach, przypatrywali  się pracy dziennikarzy, obserwowali nagrywanie programów radiowych. Pani przewodniczka oprowadziła wycieczkę po zakamarkach budynku i omówiła zasady funkcjonowania radia. Dzięki sprzyjającej aurze zaplanowane  zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Powsinie okazało się dużą atrakcją. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom pana przewodnika na temat bardzo różnorodnej i pięknej roślinności. Zdaniem uczestników wycieczka była udana, a zdobyte wiadomości wykorzystają na lekcjach.

 

Wycieczka do Puław klasa IE

W dniach 14-16 maja  odbyła się wycieczka do Puław, w której uczestniczyli uczniowie klasy IE. Gimnazjaliści zwiedzili Lublin, Czarnolas, Kazimierz Dolny, Nałęczów oraz Janowiec. Zajęcia edukacyjne (np. lekcje muzealne) przeplatały się z rekreacyjnymi (np. pobyt na basenie). Drogę powrotną wycieczkowicze odbyli pociągiem. Dla większości była to pierwsza podróż tym środkiem lokomocji. Wrażenia z wycieczki są pozytywne z dużą ilością zmęczenia i satysfakcji z pokonanej przez siebie drogi. Opiekunowie: Elżbieta Tyczyńska-Zygarek, Maria Gaca, Bożenna Nitka.

 

Wycieczka do Warszawy: zwiedzanie Sejmu i Senatu RP i Stadionu  Narodowego – klasy IIA, IIB, IA.

Więcej zdjęć w zakładce Galeria >>>

 

Wspomnienia z rajdu…

„W środę dnia 26 września wybraliśmy się na pieszy rajd z Pionek do Garbatki Letnisko. Do Pionek dojechaliśmy pociągiem. W rajdzie uczestniczyły klasy: 2E i 2F pod opieką swoich wychowawczyń: p. Z. Stępień i p. E. Pai  oraz p. G. Zdyb. Wycieczka dostarczyła nam wiele wrażeń, było dużo humoru i śmiesznych sytuacji. Szliśmy zielonym szlakiem, który prowadził nas polnymi drogami i przez las. Adrian znalazł zdrowego grzyba „olbrzyma”, prawdziwka, którego podarował naszej pani. Pogoda była wymarzona: świeciło słońce, wiał lekki i ciepły wiaterek. Kiedy dotarliśmy na miejsce, byliśmy solidnie zmęczeni. Rozpaliliśmy ognisko
i piekliśmy kiełbaski, które z nadmiaru wrażeń spadały nam na płonący chrust. Było bardzo wesoło.” ( Sz. Chojnacki, kl.2E)

„ W pewnym momencie poszliśmy na skróty, jednak , jak się okazało, w złym kierunku. Przestraszeni, że się zgubiliśmy, zaczęliśmy szukać trasy. Pod przewodnictwem Kuby znaleźliśmy jakiś szlak, który doprowadził nas do celu. Przed nami rozciągał się pięknie położony zalew. Chłopcy od razu wskoczyli do wody, a my z dziewczynami korzystałyśmy ze słońca. Gdy dołączyła reszta grupy, zrobiliśmy ognisko. Nie ma to jak odpoczynek od szkoły, a w dodatku w takich warunkach! No bo czego więcej chcieć? Słońce, woda, świetna atmosfera oraz mile spędzony czas z przyjaciółmi, pomijając bitwę na szyszki, żołędzie i kasztany oraz drobny wypadek… Było super!!! Ten dzień zapamiętam na długo. Siniaki zginą, ale miłe wspomnienia zostaną na zawsze. Liczę na więcej takich wycieczek.”
(J. Szczęsna, kl.2F)

„ Ruszyliśmy. Pogoda była wymarzona. Szliśmy przez pola, łąki i lasy. Po drodze zbieraliśmy grzyby i podziwialiśmy piękne krajobrazy Puszczy Kozienickiej. Robiliśmy częste postoje, by coś zjeść i odpocząć. Podczas wędrówki niektórzy poprawiali się z recytacji „Inwokacji”
A. Mickiewicza. Wszyscy otrzymali szóstki. (…) W drodze powrotnej zauważyliśmy, że nie ma naszego kolegi. Pani poprosiła innego chłopca, by po niego pobiegł. Po chwili nasza „zguba” się odnalazła, ale zniknął gdzieś ten, który udał się na poszukiwanie. Było dużo śmiechu. Do domu wróciliśmy szczęśliwie. Już nie mogę doczekać się następnego rajdu!” (A. Przedwój, kl.2F)

„ Gdy dotarliśmy na miejsce, chłopcy kąpali się w zalewie, a dziewczyny odpoczywały na plaży i molo. Pod koniec rozpaliliśmy ognisko i smażyliśmy kiełbaski. Nikt nie chciał wracać do domu, razem stwierdziliśmy, że musimy to kiedyś powtórzyć!” (E. Matysiak, kl. 2E)

„ Po drodze zrobiliśmy sobie mały konkurs grzybobrania – która klasa nazbiera więcej. My, tzn. kl.2F zwyciężyliśmy. Było naprawdę fajnie! Przeprowadziliśmy wojnę na kasztany, żołędzie, a także gruszki. Idąc przez las, zgubiliśmy się, ale i tak doszliśmy na miejsce pierwsi. (…) Bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że pojedziemy jeszcze kiedyś na taką wycieczkę jak ta i w takim samym składzie.” (A. Kujon, kl.2F)