Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2016/2017

   Wycieczka do Warszawy

Dnia 22.11.2016r. uczniowie klas 2e i 2f pod opieką wychowawczyń: p. W. Duralskiej i p. U. Mareckiej, udały się na wycieczkę do stolicy. Głównym celem wyprawy było obejrzenie musicalu w teatrze Buffo – kolejny etap realizacji naszego projektu edukacyjnego: ,,Świat na scenie, czyli przedstawienie”. Mieliśmy możliwość poznania różnych technik gry aktorskiej: partie śpiewane, recytowane, bogaty układ choreograficzny. Szczególną uwagę zwróciliśmy na scenografię i kostiumy bohaterów. Niecodzienny widok podziwialiśmy w Wilanowie – wspaniały Królewski Ogród Świateł. Tu również obejrzeliśmy przedstawienie – iluminacje migocące w rytm muzyki. Widowisko było wspaniałe, wręcz olśniewające. W Warszawie spacerowaliśmy też szlakiem bohaterów lektury ,,Kamienie na szaniec”: przeszliśmy aleją Szucha, następnie przebywaliśmy w Liceum im. Stefana Batorego, gdzie licealiści opowiedzieli wątki związane z Alkiem, Rudym i Zośką. W chwile zadumy i refleksji wprawiły nas groby żołnierzy na  Cmentarzu Powązkowskim. W hołdzie poległym zapaliliśmy znicze. Pogoda nam dopisywała, humor również, więc wycieczkę zaliczamy do udanych i planujemy kolejną.

Izabela Wesołowska

Gimnazjaliści na EUROWEEK

 Od 8 do 12 grudnia 2016 roku, 20 gimnazjalistów pod opieką p. Anny Szczerbińskiej i Edyty Suwały uczestniczyło w obozie językowym „EuroWeek –Szkoła Liderów” w Międzygórzu, zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży – stowarzyszenie posiadające wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. Zajęcia prowadzone były przez najlepszych wolontariuszy z całego świata, m.in. z Kenii, Etiopii, Meksyku, Turcji, Francji, czy Słowacji w formie interaktywnych warsztatów, gier stymulacyjnych i ćwiczeń praktycznych. Młodzież bardzo chętnie brała udział w zajęciach od samego rana do późnych godzin nocnych… Mieliśmy również okazję pozwiedzać okolicę – pięknie położone Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką  i Międzygórze, m. in. Wodospad Wilczki oraz całą okolicę.

Edyta Suwała

 

 

Warszawa – na sportowo i muzycznie

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego 1 lutego 2017r., uczniowie klasy IIB wyjechali na wycieczkę do Warszawy. W pierwszym etapie uczniowie zwiedzali miejsca związane z bohaterami lektury „Kamienie na szaniec” m.in. pomniki: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Małego Powstańca,   Powstania  Warszawskiego, Arsenał czy Muzeum Więzienia Pawiak. Kolejną atrakcją było uczestnictwo w znanym spektaklu „Metro”, który zachwycił uczniów fabułą, fantastycznymi piosenkami i ekspresyjnym tańcem młodych aktorów. Wyjazd zakończony został szaleństwem na lodowisku na Stadionie Narodowym. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Marzanna Rusinowska i p. Grażyna Zdyb.

 

EUROWEEK w Długopolu-Zdroju 

W dniach od 4.02 do 8.02.17r. 45-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły przebywała na obozie Euroweek w Długopolu – Zdroju, malowniczo położonej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej, w Ośrodku Wczasowym „Aleksander”. To już kolejny taki wyjazd zorganizowany przez nauczycielkę jęz. angielskiego p. A. Kaczówkę-Węgrzyn. Dodatkowo opiekę nad uczniami sprawowały panie: M. Moskwa i Z. Stępień. Młodzież przez cały dzień brała udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji Euroweek – wolontariuszy z różnych państw świata, m.in. Indii, Meksyku, Gwatemali, Łotwy, Białorusi. Uczestnictwo  w obozie to połączenie przyjemnego z pożytecznym: nauka języka angielskiego, wspólne zabawy, nauka tańca, autokarowa wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka; praca w grupach sprzyjała integracji z rówieśnikami z innych szkół, uczyła większej otwartości i samodzielności. Wolontariusze to młodzi ludzie o niezwykle ciepłym podejściu do młodzieży, serdeczni, życzliwi. W ostatnim dniu podczas uroczystego zakończenia wszyscy  otrzymali certyfikat uczestnictwa, a podczas pożegnania łzom nie było końca.
 A oto wypowiedzi samych uczestników:

„Osobiście na obozie byłam już trzeci raz i z roku na rok człowiek coraz bardziej chce tam wracać. Podsumowując, bardzo mi się podobało. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu. Wspaniali wolontariusze, pyszne i różnorodne posiłki, spacery integracyjne sprawiły, że było naprawdę super! Mieliśmy okazję poznać kulturę i obyczaje krajów, z których pochodzili prowadzący zajęcia, wykonywanie powierzonych zadań pobudzało naszą wyobraźnię i kreatywność. Indywidualne podejście do uczestnika sprawia, że każdy może się wykazać swoją wiedzą i jednocześnie ją poszerzać. Świetna atmosfera i super zabawa przy wszystkich zadaniach pozwala na miłe i aktywne spędzenie tych pięciu dni.” (Klaudia, kl.III b)

Jestem bardzo zadowolona z pobytu. Poprawiłam swój angielski, stałam się bardziej otwarta i pewna siebie. Pokonałam własną nieśmiałość, mogę bez obaw zacząć rozmowę z nieznajomym. Wolontariusze prowadzili zajęcia w taki sposób, by nikt z nas nie poczuł się gorszy, nawet ten o niewielkim stopniu znajomości języka, cierpliwie poprawiali nas, cały czas się życzliwie uśmiechając. Ten wyjazd wiele mi dał, na pewno zapiszę się na kolejny turnus.(Weronika, kl.I b)  

 

 

Trampolinowy zawrót głowy

Uczniowie klasy IIE 9 lutego udali się na wycieczkę do Radomia. Gimnazjaliści  obejrzeli ostatni film wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę ,,Powidoki” i poznali w zarysie życie malarza Władysława Strzemińskiego. Zaznajomili się również z ekspozycjami Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia”. Dużym zainteresowaniem cieszył się Park Trampolin  ,,Sky Jump”, gdzie uczniowie mogli zrelaksować się i odreagować półroczną, wytężoną pracę edukacyjną. Wycieczka była dobrym czasem na rozmowy, bliższe poznanie się oraz miłym sposobem na doznanie wrażeń estetycznych. Opiekunowie: p. W. Duralska i p. P. Karwacki są zadowoleni z pozytywnych postaw wychowanków. 

 

Z wizytą u państwa Pawelców – IIB na kursie tańca 

 

Dnia 07.03.2017r. w ramach realizowanego projektu edukacyjnego i Dnia Kobiet uczniowie klasy IIB wraz z panią Marzanną Rusinowską i panią Grażyną Zdyb wybrali się do Radomia na zajęcia taneczne. Instruktor tańca – pan Roman Pawelec zaprezentował uczniom podstawowe kroki tańca towarzyskiego, opowiedział czym jest taniec, pokazał jego technikę, a na koniec udzielił małego wywiadu. Każdy mógł się wykazać wyczuciem rytmu i umiejętnościami tanecznymi. Po godzinnej lekcji  wyszliśmy z sali  uśmiechnięci i bogatsi o nowe doświadczenia taneczne.                                                                
 
Karolina Glibowska,  Patrycja Bielecka
 

Co dalej GIMNAZJALISTO?

Uczniowie naszej szkoły, zwłaszcza klasy III systematycznie uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami szkół średnich i zapoznają się z ofertą edukacyjną, która ma pomóc przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. W środę 8 marca uczniowie klas IIa i IIId pod opieką p. wicedyrektor B. Nitki i wychowawczyni p. A. Rozwadowskiej wybrali się do Radomia, aby uczestniczyć w dniu otwartym zorganizowanym przez  Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług. Spotkanie w tej szkole uświadomiło gimnazjalistom, jakie zawody poszukiwane są na  radomskim rynku pracy. Szczególnie podobał się pokaz mody, na którym uczennice prezentowały bardzo odważne kreacje. Po wizycie w szkole średniej  gimnazjaliści udali się na spacer po zabytkowych ulicach Radomia.

Agnieszka Rozwadowska

 

IIB kibicuje siatkarzom Cerradu Czarnych Radom

 

Dnia 17 marca 2017 r. uczniowie klasy 2b wybrali się na  mecz siatkówki, który odbył się na hali sportowej MOSiR-u w Radomiu. Mecz rozgrywali gospodarze – CERRAD Czarni Radom, przeciwko drużynie ze Śląska – GKS Katowice.
Uczniowie od samego początku byli niezwykle zaangażowani, dopingując radomskiej drużynie. Mimo iż zespół gospodarzy przegrał 2 pierwsze sety, zarówno zawodnicy jak i kibice nie tracili nadziei na zwycięstwo. Rozgrywka ostatecznie zakończyła się wynikiem 3:2 dla GKS Katowice, jednak  emocje były niezapomniane. Wyjazd pod opieką p. Marzanny Rusinowskiej i p. Grażyny Zdyb był częścią projektu edukacyjnego realizowanego przez klasę.

Magdalena Piasecka

 

Parada Schumana

6 maja 2017r. przedstawiciele SKE ,,Eurogim” wzięli udział w Paradzie Schumana w Warszawie. Uczestniczenie w Paradzie to już tradycja naszych gimnazjalistów, gdyż opiekunki SKE organizuję corocznie wyjazd. W bieżącym roku szkolnym młodzież była pod opieką pań: E. Pai i G. Zdyb. Uczestnicy spotkali wielu młodych ludzi z Włoch, Węgier, Francji i Ukrainy. Wśród licznie zgromadzonych udało się wypatrzeć wolontariuszkę z Chorwacji – Magdalenę Rezo, która w marcu odwiedziła naszą szkołę. Było to miłe i wzruszające spotkanie. Po zakończonej Paradzie uczniowie udali się na Zamek Królewski, gdzie zapoznali się z historią jego powstania, zniszczenia i odbudowy, oglądając prezentację multimedialną. Następnie odbyli spacer po Starówce i odwiedzili pomniki upamiętniające bohaterów stolicy: Jana Kilińskiego, Małego Powstańca oraz Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego. Miło upłynął czas i wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu. Organizatorkami wyjazdu były p. Elżbieta Paja i p. Grażyna Zdyb.

 Grażyna Zdyb

 

Zielona Szkoła na Mazurach i w Wilnie

            Na początku czerwca br. uczniowie klasy IIIb i IIId uczestniczyli w 5-dniowej wycieczce edukacyjnej. Pierwsze dwa dni spędzili na Litwie, zwiedzając średniowieczny zamek w Trokach oraz poznawali Wilno, gdzie zobaczyli Katedrę Wileńska, polski cmentarz na Rossie, celę Adama Mickiewicza oraz obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kolejne trzy dni gimnazjaliści spędzili na Mazurach. Nocowali w Skorupkach nad jeziorem Tałty, w którym również się kąpali. W Mikołajkach płynęli statkiem, a w Gierłoży zwiedzali dawna siedzibę Hitlera – Wilczy Szaniec. W Owczarni uczniowie byli w  prywatnym muzeum, które zbiera eksponaty codziennego użytku i przedstawia wydarzenia z życia i tradycji Mazur. Kolejna atrakcja na gimnazjalistów czekała w Kadzidłowie, gdzie znajduje się Park Dzikich Zwierząt. W Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce gimnazjaliści wysłuchali koncertu organowego i zakupili pamiątki.

Wieczorami uczniowie wraz z wychowawczyniami: p.Z. Stępień, p. A. Rozwadowska i p. E. Pają spotykali się przy ognisku, piekli kiełbaski i głośno śpiewali.

Agnieszka Rozwadowska

 

 

Eksperymentalno – rekreacyjna wycieczka do Łodzi

W dniu 13.06.2017r. 48 – osobowa grupa uczniów z klas Ie, If i IId pod opieką p. Marty Masełek, p. Edyty Suwały i p. Jadwigi Kwiecień uczestniczyła w wycieczce do Łodzi.

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie, położonego w dolinie rzeki Pilicy rezerwatu Niebieskie Źródła. Pomimo niezbyt słonecznej pogody mogliśmy podziwiać wodę przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę oraz pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Następnie zobaczyliśmy największe w centralnej części Polski podziemia kopalni piasku kwarcowego, czyli Groty Nagórzyckie. Po dotarciu do Łodzi udaliśmy się do znajdującego się w dawnym pałacu Scheiblerów Muzeum Kinematografii. Tam nie tylko poznaliśmy historię filmu i animacji ale z przyjemnością przenieśliśmy się w świat bajek nakręconych w studiu SEMAFOR. Wielką frajdą było sfotografowanie się w budzie Reksia, samochodzie Baltazara Gąbki czy selfie z Muminkami. Jeszcze większe atrakcje czekały nas w Łódzkiej Manufakturze. W „ARENA LASER GAMES” przeżyliśmy ekstremalną lekcję wychowania fizycznego. Podzieleni na kilka drużyn, ubrani w kamizelki, z bronią i laserami  mogliśmy wcielić się w role bohaterów prawdziwej gry komputerowej. Natomiast w Centrum Zabaw, Nauki i Doświadczeń – EXPERYMENTARIUM przeszliśmy przez Kosmiczny Tunel, aby  wkroczyć w świat nauki i poznać różne zjawiska fizyczne.

Trochę zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Parznic.     

Marta Masełek