Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2017/2018

XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły grupa uczniów z klas trzecich wraz z opiekunami: p. E. Marczewską, p. A. Kaczówką- Węgrzyn i p. A. Piątek uczestniczyła 4 października w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W tym roku towarzyszyło nam hasło: Idźmy naprzód z nadzieją. Celem spotkania była wspólna modlitwa dzieci, młodzieży i opiekunów, w której dziękowaliśmy Bogu za 300- lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie i 100-lecie objawień w Fatimie. Integracja 360 przybyłych szkół miała najpełniejszy wymiar na mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Henryk Tomasik. Wśród  kapłanów obecny  był pochodzący z naszej gminy ks. Dariusz Kowalczyk – organizator Dni Papieskich. Młodzież przedstawiła swoje intencje Matce Bożej przed Cudownym Obrazem.
Pielgrzymka przebiegała w miłej, refleksyjnej atmosferze, czemu sprzyjała również aura. 

 

Wycieczka klas IIIB i IIIE do Energylandii

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 3B i 3E z wychowawczyniami: p. M. Rusinowską i p. W. Duralską udali się na wycieczkę do największego w Polsce Parku Rozrywki Energylandia. Gimnazjaliści przez pięć godzin delektowali się pięknymi widokami, wspaniałymi wystrojami różnorodnych obiektów i przede wszystkim korzystali z wielu atrakcji. Pogoda była słoneczna, humory dopisywały, więc ,,skołowani” uczestnicy uznali jednogłośnie wycieczkę za udaną. 

 

Wyjazd do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu

10 listopada przedszkolaki, grupa ,,0″ i klasa 1 odwiedziły Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Głównym celem wyprawy było przybliżenie pracy strażaków. Dzieci dowiedziały się jak unikać zagrożeń oraz jak zachowywać się w sytuacjach trudnych. Podczas spotkania strażacy zaprezentowali sprzęt przeciwpożarowy, wozy bojowe oraz mundury. Była też symulacja pożaru. Wszyscy cali, zadowoleni, bogatsi o wiedzę związaną, m. in z numerami alarmowymi oraz z otrzymanymi Certyfikatami Małego Strażaka wrócili do szkoły.

 

Wyjazd na koncert Majki Jeżowskiej

24 listopada dzieci z oddziału ”0” i  klasy I pojechały  do Urzędu Miejskiego w Radomiu na koncert Majki Jeżowskiej. Piosenki pani Majki znają starsze pokolenia, ale nasi najmłodsi uczniowie również śpiewają utwory wokalistki. Koncert przebiegał w bardzo miłej atmosferze, którą stworzyła artystka poprzez nawiązanie bliskiego, ciepłego kontaktu z publicznością. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia się na forum oraz wziąć udział w konkursie tanecznym, w którym nagrodą był autograf gwiazdy. Zaangażowanie widzów było ogromne i kilku osobom udało się zdobyć nagrodę. Na koncercie bawili się również nauczyciele, którzy uczestniczyli w konkursie na choreografię do zaśpiewanego przez wokalistkę utworu. W nagrodę otrzymali plakat z artystką. Następnie pani Majka bawiła publiczność, śpiewając swoje przeboje. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: M. Moskwa, A. Woźniak i G. Zdyb. 

 

Warsztaty Językowe Euroweek

Już od siedmiu lat cieszymy się wyjazdami na warsztaty językowe EuroWeek i spotkaniami z wolontariuszami z całego świata, które jak co roku organizuje p. A. Szczerbińska i p. E. Suwała. A W tym roku dostaliśmy prezent od Mikołaja i 20 naszych uczniów mogło czerpać pozytywną energię i super motywację do przeróżnych działań i projektów od trzydziestu volunteers z różnych krajów: Filipin, Peru, Azerbejdżanu, Indii, Ukrainy, Ugandy, Sudanu, Turcji, Indonezji, Armenii, Meksyku, Tajlandii i wielu innych. Nasi uczniowie mieli wspaniałą okazję, aby doskonalić swój „angielski” i świetnie się bawić. To niezapomniana lekcja i wspaniała przygoda!!!

 

Wycieczka do Warszawy

Dnia 13 grudnia br. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J. Sieroń, p. M. Masełek i p. Z. Stępień udali się na wycieczkę do Warszawy. Program imprezy był dosyć napięty. Na początku uczniowie zwiedzili Sejm – tutaj mieli okazję obserwować z galerii wystąpienia posłów podczas posiedzenia. Bliżej z pracą Sejmu i Senatu zostali zapoznani przez panią przewodnik. Po „lekcji” historii i wos-u przyszedł czas na rozładowanie emocji w Parku Trampolin w „Hangarze 646″. Akrobatyczne wyczyny niektórych uczniów wzbudzały podziw. Czas wolny w Galerii „Mokotów” wykorzystany został na posiłek i drobne zakupy. I wreszcie główny punkt programu – musical „Metro” w Teatrze Buffo. Przed powrotem do Parznic wszyscy uczestnicy mieli okazję podziwiać wieczorem przepiękne iluminacje świąteczne na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Mimo pewnych opóźnień spowodowanych obchodami rocznicy wprowadzenia stanu wojennego program wycieczki udało się w pełni zrealizować. Wrażeń moc, humory dopisywały, pogoda również. Niestety, wszystko, co miłe, szybko się kończy…  

 

SZKOLNA WYCIECZKA Z KULTURĄ I HISTORIĄ W TLE…

Dnia 8 stycznia br. uczniowie klasy VII oraz przedstawiciele z 2A i 2C uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Celem wyprawy była chęć poznania historii Radomia ze szczególnym uwzględnieniem początków istnienia miasta. Trasa eskapady wiodła przez Grodzisko „Piotrówka” powstałe w II poł. X wieku. Ważnym punktem wyprawy było poznanie dziejów Kościoła św. Wacława, który został wzniesiony w XIII wieku, a jego koleje losu zadziwiają do dzisiaj. Ważnym elementem wycieczki był pobyt w przyjaznych murach „budynku wedle bramy” radomskiego zamku, w którym dzięki uprzejmości pana Wojciecha Marciniaka uczniowie mogli podziwiać zgromadzone eksponaty. Większość wyeksponowanych zabytków pozyskana została w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie zamku. Ponadto wycieczkowicze mogli poznać tajniki pracy archeologa. Kolejnym punktem wycieczki był udział w spektaklu zrealizowanym przez aktorów Teatru Nowego w Słupsku. „Balladyna” Juliusza Słowackiego zaprezentowana na scenie Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Historia okrutnej siostry, która za wszelką cenę chce zdobyć władzę podkreślona odpowiednimi kostiumami, minimalistyczną scenografią wzbogaconą o wideo-projekcje, ciekawą grą aktorską oraz niezwykłą muzyką i songami Renaty Przemyk na długo zapadnie w pamięci uczestników wyprawy do Radomia.