Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2017/2018

XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły grupa uczniów z klas trzecich wraz z opiekunami: p. E. Marczewską, p. A. Kaczówką- Węgrzyn i p. A. Piątek uczestniczyła 4 października w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W tym roku towarzyszyło nam hasło: Idźmy naprzód z nadzieją. Celem spotkania była wspólna modlitwa dzieci, młodzieży i opiekunów, w której dziękowaliśmy Bogu za 300- lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie i 100-lecie objawień w Fatimie. Integracja 360 przybyłych szkół miała najpełniejszy wymiar na mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Henryk Tomasik. Wśród  kapłanów obecny  był pochodzący z naszej gminy ks. Dariusz Kowalczyk – organizator Dni Papieskich. Młodzież przedstawiła swoje intencje Matce Bożej przed Cudownym Obrazem.
Pielgrzymka przebiegała w miłej, refleksyjnej atmosferze, czemu sprzyjała również aura. 

 

Wycieczka klas IIIB i IIIE do Energylandii

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 3B i 3E z wychowawczyniami: p. M. Rusinowską i p. W. Duralską udali się na wycieczkę do największego w Polsce Parku Rozrywki Energylandia. Gimnazjaliści przez pięć godzin delektowali się pięknymi widokami, wspaniałymi wystrojami różnorodnych obiektów i przede wszystkim korzystali z wielu atrakcji. Pogoda była słoneczna, humory dopisywały, więc ,,skołowani” uczestnicy uznali jednogłośnie wycieczkę za udaną. 

 

Wyjazd do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu

10 listopada przedszkolaki, grupa ,,0″ i klasa 1 odwiedziły Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Głównym celem wyprawy było przybliżenie pracy strażaków. Dzieci dowiedziały się jak unikać zagrożeń oraz jak zachowywać się w sytuacjach trudnych. Podczas spotkania strażacy zaprezentowali sprzęt przeciwpożarowy, wozy bojowe oraz mundury. Była też symulacja pożaru. Wszyscy cali, zadowoleni, bogatsi o wiedzę związaną, m. in z numerami alarmowymi oraz z otrzymanymi Certyfikatami Małego Strażaka wrócili do szkoły.

 

Wyjazd na koncert Majki Jeżowskiej

24 listopada dzieci z oddziału ”0” i  klasy I pojechały  do Urzędu Miejskiego w Radomiu na koncert Majki Jeżowskiej. Piosenki pani Majki znają starsze pokolenia, ale nasi najmłodsi uczniowie również śpiewają utwory wokalistki. Koncert przebiegał w bardzo miłej atmosferze, którą stworzyła artystka poprzez nawiązanie bliskiego, ciepłego kontaktu z publicznością. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia się na forum oraz wziąć udział w konkursie tanecznym, w którym nagrodą był autograf gwiazdy. Zaangażowanie widzów było ogromne i kilku osobom udało się zdobyć nagrodę. Na koncercie bawili się również nauczyciele, którzy uczestniczyli w konkursie na choreografię do zaśpiewanego przez wokalistkę utworu. W nagrodę otrzymali plakat z artystką. Następnie pani Majka bawiła publiczność, śpiewając swoje przeboje. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: M. Moskwa, A. Woźniak i G. Zdyb. 

 

Warsztaty Językowe Euroweek

Już od siedmiu lat cieszymy się wyjazdami na warsztaty językowe EuroWeek i spotkaniami z wolontariuszami z całego świata, które jak co roku organizuje p. A. Szczerbińska i p. E. Suwała. A W tym roku dostaliśmy prezent od Mikołaja i 20 naszych uczniów mogło czerpać pozytywną energię i super motywację do przeróżnych działań i projektów od trzydziestu volunteers z różnych krajów: Filipin, Peru, Azerbejdżanu, Indii, Ukrainy, Ugandy, Sudanu, Turcji, Indonezji, Armenii, Meksyku, Tajlandii i wielu innych. Nasi uczniowie mieli wspaniałą okazję, aby doskonalić swój „angielski” i świetnie się bawić. To niezapomniana lekcja i wspaniała przygoda!!!

 

Wycieczka do Warszawy

Dnia 13 grudnia br. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J. Sieroń, p. M. Masełek i p. Z. Stępień udali się na wycieczkę do Warszawy. Program imprezy był dosyć napięty. Na początku uczniowie zwiedzili Sejm – tutaj mieli okazję obserwować z galerii wystąpienia posłów podczas posiedzenia. Bliżej z pracą Sejmu i Senatu zostali zapoznani przez panią przewodnik. Po „lekcji” historii i wos-u przyszedł czas na rozładowanie emocji w Parku Trampolin w „Hangarze 646″. Akrobatyczne wyczyny niektórych uczniów wzbudzały podziw. Czas wolny w Galerii „Mokotów” wykorzystany został na posiłek i drobne zakupy. I wreszcie główny punkt programu – musical „Metro” w Teatrze Buffo. Przed powrotem do Parznic wszyscy uczestnicy mieli okazję podziwiać wieczorem przepiękne iluminacje świąteczne na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Mimo pewnych opóźnień spowodowanych obchodami rocznicy wprowadzenia stanu wojennego program wycieczki udało się w pełni zrealizować. Wrażeń moc, humory dopisywały, pogoda również. Niestety, wszystko, co miłe, szybko się kończy…  

 

SZKOLNA WYCIECZKA Z KULTURĄ I HISTORIĄ W TLE…

Dnia 8 stycznia br. uczniowie klasy VII oraz przedstawiciele z 2A i 2C uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Celem wyprawy była chęć poznania historii Radomia ze szczególnym uwzględnieniem początków istnienia miasta. Trasa eskapady wiodła przez Grodzisko „Piotrówka” powstałe w II poł. X wieku. Ważnym punktem wyprawy było poznanie dziejów Kościoła św. Wacława, który został wzniesiony w XIII wieku, a jego koleje losu zadziwiają do dzisiaj. Ważnym elementem wycieczki był pobyt w przyjaznych murach „budynku wedle bramy” radomskiego zamku, w którym dzięki uprzejmości pana Wojciecha Marciniaka uczniowie mogli podziwiać zgromadzone eksponaty. Większość wyeksponowanych zabytków pozyskana została w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie zamku. Ponadto wycieczkowicze mogli poznać tajniki pracy archeologa. Kolejnym punktem wycieczki był udział w spektaklu zrealizowanym przez aktorów Teatru Nowego w Słupsku. „Balladyna” Juliusza Słowackiego zaprezentowana na scenie Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Historia okrutnej siostry, która za wszelką cenę chce zdobyć władzę podkreślona odpowiednimi kostiumami, minimalistyczną scenografią wzbogaconą o wideo-projekcje, ciekawą grą aktorską oraz niezwykłą muzyką i songami Renaty Przemyk na długo zapadnie w pamięci uczestników wyprawy do Radomia.

 

Projekt językowy Euroweek
Koło Kłodzka, choć nieduże

zwiedzić radzę Międzygórze.

W górę wiedzie każda ścieżka,

silny wspiąć się nie omieszka.

Więc na Śnieżnik trasę trzyma,

jeśli nie przeszkodzi zima.

A ze szczytu w rannej porze

co za widok, mój Ty Boże!”

                                   Jan Kołłątaj

W takiej właśnie przepięknej scenerii malowniczo położonego Międzygórza w Sudetach 38 – osobowa grupa gimnazjalistów z naszej szkoły kolejny raz uczestniczyła w projekcie językowym Euroweek w dniach 16 – 20 lutego br. pod opieką pań: A.Kaczówki- Węgrzyn,  A.Żytkowskiej-Prus i Z.Stępień. W tym roku uczniowie podzieleni zostali na grupy wiekowe w zależności od stopnia zaawansowania języka. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych krajów świata, mających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nie było czasu na nudę… Ciekawe zajęcia od rana do wieczora, wspólne posiłki, spacer nad piękny wodospad, zwiedzanie podziemnych lochów w Kłodzku na długo pozostaną w pamięci uczestników obozu. Popatrzmy na zdjęcia. (Więcej zdjęć w galerii)

 

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia

 W ramach realizacji projektu edukacyjnego klasy IIb i IId pod opieką wychowawczyń : J. Sieroń i Z. Stępień uczestniczyły w dniach 23-24 kwietnia br. w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, miejsca jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Tereny byłego niemieckiego obozu zagłady wywarły na wszystkich ogromne wrażenie, gdyż pozwoliły przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę męczeństwa niewinnych ludzi. Była to prawdziwa”żywa” lekcja historii. Drugi dzień przeznaczony był w całości na Kraków. Oprócz Wawelu i Sukiennic uczniowie zwiedzili podziemia Rynku, zapoznając się z historią powstania i dziejami miasta oraz Muzeum Figur Woskowych – nowe miejsce w Krakowie, gdzie w wosku zatrzymana została historia Polski. Pogoda dopisała, gorzej było z kondycją zwiedzających. 

 

 Dni mijają – wspomnienia z wycieczki pozostają

(Zdjęcia w galerii)

davGrupa uczniów z trzecich klas gimnazjum: B, D, E, od 7  do 11 maja podziwiała południową część Polski, przebywając w Karpaczu i okolicach. Obcując z przyrodą, poznała walory turystyczno – krajoznawcze Dolnego Śląska. Uczniowie podziwiali wspaniałe Afrykarium we Wrocławiu oraz osobliwy rynek miasta. Wspaniałą atrakcją było zwiedzanie niezwykłych form skalnych o ciekawych nazwach (Diabelski Most, Ząb Karkonosza, Rynek Słoni, itp.) w czeskim mieście Adrspach, połączone z przepłynięciem jeziora śródskalnego łódkami. Największym wyzwaniem było wejście na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Ponadto gimnazjaliści zwiedzili Muzeum Miniatur w Kowarach, Kopalnię Uranu, Kościół Wang. Piękne widoki podziwiali w Szklarskiej Porębie, m.in. wodospad Kamieńczyk. Wspaniała pogoda, przepiękna scenografia oraz dobry humor uczestników wycieczki spowodowały, że wszyscy wrócili wypoczęci, zachwyceni, a na pamiątkę pozostaną wspomnienia ze wspólnie spędzonych dni oraz fotografie. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie: p. M. Masełek, p. W. Duralska i p. M. Rusinowska.

 

 

Śladami historii

6 czerwca 2018r. grupa uczniów, m. in. z klasy 3a, pod opieką p.  Bożenny Nitki oraz p. Elżbiety Pai wyruszyli na wycieczkę. Pierwszym punktem wyjazdu był Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce. Jak dowiedzieliśmy się fundatorem pałacu był wojewoda Chełmiński Michał Bieliński – przedstawiciel rodu, który w czasach saskich odgrywał znaczącą rolę. W 1735r. poślubił on Teklę Pepłowską, która wniosła mu w posagu dobra kozłowieckie. W 1742r. zbudowali oni pałac w stylu późnego baroku. Po ich śmierci, ich syn Franciszek urządził tu teatr, a w 1799r. sprzedał dobra kozłowieckie Aleksandrowi Zamoyskiemu. Od tej pory pałac należał do rodu Zamoyskich.
Jednak głównym celem wyprawy był Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Wszyscy z zapartym tchem słuchali pani przewodniczki, która oprowadziła nas i opowiedziała poruszającą historię związaną z tym miejscem. Na początku pokazała komory gazowe, w których stosowane były granulki Cyklonu B. – powodowały one śmierć wielu niewinnych ludzi. Obok komór znajdowały się łaźnie, których przeznaczenie przytoczyła nam pani przewodniczka. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym znajdowały się przedmioty znalezione na terenie obozu. Były to rzeczy zarówno dorosłych jak i dzieci. W tym miejscu dowiedzieliśmy się również, że na Majdanku zginęło dwieście trzydzieści tysięcy osób, w tym około sto tysięcy to Żydzi. Śmierć tych ludzi była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Widzieliśmy również buty oraz prycze osadzonych, jak i również instalacje artystyczną, która  symbolizowała bezimiennych skazanych na śmierć oraz wszystkie narodowości przebywające na terenie obozu. Potem poszliśmy do krematorium, w którym znajdowały się piece. Było to miejsce, w którym przeprowadzano pośmiertne spalanie. Jako ostatni widzieliśmy monumentalny pomnik autorstwa Wiktora Tołkina. Monument składał się z dwóch części: Pomnika Walki i Męczeństwa oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Pobyt w tym miejscu  każdego bardzo zainteresował i poruszył.
Myślę, że każdemu uczestnikowi wycieczki spodobała się „lekcja historii” w tym dniu. Przywieźliśmy do domów wiele wrażeń i ciekawych opowieści.
 
Małgorzata Mucha 3a
 
 
 
Wycieczka do Parku Rozrywki Energylandia
 
Jak zabawa to … tylko w Parku Rozrywki Energylandia niedaleko Krakowa. Tak stwierdzili uczestnicy wycieczki, która miała miejsce 7 czerwca br.. Jej opiekunami byli: S. Kołsut (główny organizator), Z. Stępień i P. Karwacki. Nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsca, autokar wypełniony został do ostatniego miejsca. Słoneczna pogoda, bezchmurne niebo i zabawa na całego! Z ciekawej oferty każdy mógł znaleźć coś dla siebie: ekstremalne i super szybkie zjeżdżalnie, kolejki, karuzele, filmy w wersji 7D, a dla ochłody kąpiel w basenie. Niektórzy śmiałkowie niemający lęku wysokości skorzystali z różnych atrakcji ponad 20 razy! Na zakończenie uczestnicy wycieczki żegnani byli przez baśniowe postacie w tanecznym korowodzie. Żal było odjeżdżać…