Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2018/2019

„NIEPODLEGŁOŚĆ POETYCKĄ STROFĄ PISANA”

 W dniu 27 września 2018 roku cztery uczennice naszej szkoły – Alicja Makowska kl. V, Aleksandra Marzec kl. V, Małgorzata Bogacz kl. VII i Weronika Chruślak kl. VIII wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim.

Konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Mazowszanach miał na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Aleksandra Marzec zdobyła  3 miejsce w kategorii klasy V – VI, zaś Weronika Chruślak – uplasowała się na 2 pozycji w kategorii klasy VII – VIII. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, ponadto na wszystkich uczniów czekała słodka niespodzianka.  

 

Gminny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych

Przegląd miał charakter konkursowy, w którym wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Kowala. Na szkolnej scenie zaprezentowali się młodzi wykonawcy, prezentując pieśni i piosenki, które podkreślały ważne wydarzenia w dziejach Polski. Przegląd przebiegał w dwóch kategoriach – pierwszą stanowili uczniowie z klas I – III szkół podstawowych, drugą występującą grupą byli wykonawcy z klas IV-VIII i gimnazjum. Młodzi artyści z pełnym zaangażowaniem, na wysokim poziomie artystycznym wykonali przygotowane wcześniej utwory. Na najwyższym podium w pierwszej kategorii wiekowej stanęła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Mazowszanach, wykonując pieśń pt. „Biały krzyż”, zaś pierwsze miejsce wśród starszych uczniów wyśpiewali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Parznicach, śpiewając z podziałem na głosy pieśń pt. „Polonez”.

 

,,Mistrz Ortografii”

W ramach obchodów 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI polonistki

20181029_114936

przeprowadziły konkurs o tytuł ,,Mistrza Ortografii”. Uczniowie klasy 7, 8 oraz 3 gimnazjum pisali dyktando pod hasłem: ,,W ortograficzny bój ku niepodległości z Józefem Piłsudskim”. Spośród wszystkich uczestników dwie osoby: Weronika Banaszkiewicz kl. 3B i Piotr Kicior kl. 7 okazali się najwytrawniejszymi znawcami ortografii polskiej. Ostateczna, ale bardzo zacięta dogrywka wyłoniła mistrza i został nim Piotr Kicior.

 

 

Międzyszkolny Turniej Wiedzy Historycznej Jeden z Sześciu pod hasłem „Nasza Niepodległa”

W dniu 23 listopada 2018 roku uczeń klasy VII – Piotr Kicior reprezentował naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Historycznej Jeden z Sześciu pod hasłem „Nasza Niepodległa”. Konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Noblistów Polskich w Bardzicach miał na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historycznych uczniów oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej i pielęgnowanie postaw patriotycznych. W konkursie uczestniczyło sześciu przedstawicieli z klas VII – VIII reprezentujących szkoły podstawowe  z terenu gminy Kowala. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nasz reprezentant, mimo że nie stanął wśród zwycięzców, zaprezentował szkołę z jak najlepszej strony i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz grę planszową związaną z walką Polaków o wolną Ojczyznę.

 

II Szkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego

22 stycznia 2019r. został rozstrzygnięty II Szkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego dla klas 5- 8. K20190122_101957onkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów, jednak w finale o pierwsze miejsce zawalczyło tylko 9 osób. Każdy z uczestników miał za zadanie streścić książkę napisaną w języku angielskim i opowiedzieć, również po angielsku, m.in. o jej bohaterze/bohaterach oraz o przygodach, które najbardziej się spodobały młodym bibliofilom. Najlepsze okazały się Alicja Makowska z kl. 5 oraz Weronika Stanisławek z kl. 7. Przyznanych zostało również kilka wyróżnień. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Propagowaniem czytania w obcym języku wśród uczniów jak i organizacją konkursu czytelniczego zajęła się p. Anna Szczerbińska.

 

 Walentynkowy Konkurs Recytatorski

,,Miłość jak słońce – ogrzewa świat cały
I swoim blaskiem ożywia różanym.

W głębiach przepaści, w rozpadlinach skały
Dozwala kwiatkom zakwitnąć wiośnianym
I wyprowadza z martwych głazów łona
Coraz to nowe na przyszłość nasiona.”
Adam Asnyk

22 lutego w naszej szkole odbył się  Walentynkowy Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas: 4 – 8 i gimnazjum. 
Najładniej wiersz zaprezentowała Joanna Chruślak z kl. 3e i zdobyła I miejsce.
II miejsce – Sulima Maja kl. 4
III miejsce –  Ola Seweryn kl. 3d.
Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Bogacz kl. 7, Hubert Janicki kl. 5.
Gratulujemy!
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a wszyscy występujący cukierki.
Organizatorki: p. W. Duralska i p. Z. Stępień.

 

IV Recytatorski Konkurs z Języka Angielskiego

25 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się IV Recytatorski Konkurs z Języka Angielskiego. Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować wybrany przez siebie utwór w języku angielskim. W tym roku występy podziwiali 20190226_095058młodsi koledzy i koleżanki z klasy II szkoły podstawowej. 
Najlepsze okazały się: 
1 miejsce – Zuzanna Kicior kl. 3 gimnazjum  
2 miejsce – Barbara Kurowska kl. 3 gimnazjum  
3 miejsce – Małgorzata Szczęsna kl. 3 gimnazjum  
Organizatorki konkursu – p. A. Szczerbińska oraz p. A. Kaczówka- Węgrzyn serdecznie gratulują zwyciężczyniom!
 
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

IMG_1051Dnia 21 lutego 2019 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkole odbył się konkurs, który miał na celu promowanie poprawnej polszczyzny wśród uczniów.  W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z klas IV -V, przedstawiciele z klas VII – VIII oraz gimnazjaliści łącznie 30 osób.
Tytuł Mistrza Poprawnej Polszczyzny zdobyli: Igor Stępień uczeń kl.V i Łucja Nogaj uczennica kl. 3E