Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w ParznicachAEC v1.0.4


Rok szkolny 2018/2019

Pieszo do Kotarwickiego Kamienia

19 września uczniowie z klasy 4 i 7 pod opieką wychowawczyń: p. W. Duralskiej i p. A. Szczerbińskiej, odbyli długą pieszą wyprawę.  Głównym celem rajdu była  integracja zespołów uczniowskich. Pogoda była wspaniała, humory dopisywały, dlatego gry i zabawy w plenerze pozwoliły lepiej poznać się. Trasa była dosyć daleka, wiodła z Parznic przez Kowalówkę do Kotarwic – tutaj uczniowie obejrzeli Kotarwicki Kamień i następnie wrócili do Parznic. Przy Pomniku Przyrody odczytana została legenda, uczniowie wcześniej poznali treść na lekcjach języka polskiego, Zenona Gierały pt. ,,Zaczarowany Kotarwicki Kamień”, a potem chętni  wzięli udział w quizie dotyczącym znajomości utworu i otrzymali słodkie nagrody. 

 

Cudze chwalimy, swego nie znamy, więc ciekawe miejsca chętnie zwiedzamy  – klasa V z wizytą w Starachowicach 

28 września 2018r. uczniowie klasy V wybrali się na wycieczkę do Starachowic. Pierwszym punktem wyjazdu był pobyt na pływalni miejskiego ośrodka sportu i rekreacji. Podczas godzinnego pobytu na basenie uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności pływackie, a także zdrowo spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek z klasy. Kolejnym punktem wyprawy był pobyt w Muzeum Przyrody i Nauki, gdzie wycieczkowicze mogli poszerzyć wiedzę z zakresu paleontologii, w tym dowiedzieć się o zwierzętach kopalnianych z terenów Gór Świętokrzyskich. Następnie zapoznali się z technologicznym rozwojem dziewiętnastowiecznego hutnictwa, a także rozwojem motoryzacji na przykładzie samochodu ciężarowego produkowanego w starachowickiej fabryce STAR. Wyjazd był także okazją do zacieśniania więzi koleżeńskich wśród uczniów klasy piątej.

 

Wyjazd na spektakl „Kamienie na szaniec”

Dnia 30 października 2018r. grupa uczniów z klasy VIII PSP oraz IIIE gimnazjum wraz z opiekunami: panią Jadwigą Kwiecień i panią Renatą Żabicką udała się do Radomia na spektakl „Kamienie na szaniec”.
Sztuka była adaptacją dzieła Aleksandra Kamińskiego, wzruszającą opowieścią o sile przyjaźni, bohaterstwie oraz patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana, na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału, narracja odsłoniła przed widzami trzy twarze naznaczone piętnem wojny.  Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełniła wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

 

Mikołajkowa wycieczka klasy IV

6 grudnia czwartoklasiści dzięki Mikołajom, którymi byli Rodzice, udali się na wycieczkę do Radomia. Zadowoleni, pełni energii, w czerwonych czapeczkach wyruszyli w podróż. Pierwszym punktem wyprawy był film w kinie Helios pt. ,,Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. 
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich. Uczniowie byli pod wrażeniem ilości zbiorów, podobała im się czytelnia główna, ale największe zdziwienie i zaskoczenie było w sali muzycznej, w której uczniowie tańczyli w rytmach muzyki retro. Opiekunki i p. przewodniczka były zachwycone wyczynami chłopców. Ponadto czwartoklasiści mieli możliwość obejrzenia wystawy : ,,Przygoda z ilustrowaniem”. Duże skupienie można było zaobserwować w czytelni czasopism. Wycieczka przebiegła zgodnie z planem – zadowoleni podróżnicy planują kolejną wyprawę.
Opieka: W. Duralska, M. Rusinowska

 

EUROWEEK

Jak co roku, już od 8 lat, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach językowych EUROWEEK w miejscowości Międzygórze k. Kłodzka. W dniach 8-12 grudnia 2018r. wolontariusze m.in. z Tajlandii, Meksyku, Indonezji, Wietnamu, Dominikany, Turcji, Azerbejdżanu, Kolumbii, Hiszpanii, itd. prowadzili ciekawe zajęcia, przedstawiali kulturę i historię swoich krajów. Oprócz tego nasi uczniowie przygotowywali ciekawe prezentacje w języku angielskim, pracowali w grupach, bawiąc się przy tym doskonale. Dzięki tym zajęciom integrowali się, rozwijali swoje umiejętności językowe, uczyli się tolerancji i otwartości. Dzieci zwiedziły również malowniczo położone miasta- Bystrzycę Kłodzką, Kłodzko. Podziwiali również przepiękny wodospad „Wilczki” w Miedzygórzu, gdzie panuje wyjątkowy mikroklimat. Dobre humory w ogóle nie opuszczały uczestników warsztatów. 

 

Mikołajki – czas radości zabawy – wyjazd klasy V

Dnia 7 grudnia 2018 roku uczniowie klasy piątej wybrali się na wycieczkę do Radomia. Podczas wyjazdu piątoklasiści mogli poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia dzięki udziałowi w niezwykłym seansie filmowym pt. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Za sprawą kochającej się, lecz pełnej smutków i trosk rodzinie, zrozumieli, jak ważne jest posiadanie bliskich. Ponadto dzięki seansowi mogli utrwalić cechy utworów baśniowych z elementami prozy fantasy. Również ciekawym doświadczeniem były warsztaty poprzedzające projekcję filmu. Prowadząca spotkanie pozwoliła uczniom wcielić się w rolę bohaterów filmowych królestw i pokazać całą gamę emocji, które towarzyszą nam w codziennym życiu oraz relacjach międzyludzkich. Uczestnictwo w półgodzinnych zajęciach zaowocował zdobyciem przez Oliwię Maciejewską jednej z pięciu nagród, które można było wygrać, wykazując się wiedzą i spostrzegawczością w zorganizowanym konkursie dla szkół zebranych w sali kinowej. Po pobycie w kinie grupa uczniów udała się do pizzerii, aby wziąć udział w kulinarnej przygodzie. Ogromną radość sprawiło piątoklasistom projektowanie swojej ulubionej pizzy, którą później ze smakiem spałaszowali. 

 

Spotkanie z „Panem Tadeuszem”

Dnia 14 grudnia 2018r. uczniowie klasy VIII oraz przedstawiciele z klasy 3A uczestniczyli w wycIMG_0850ieczce do Radomia. Celem wyprawy była chęć przybliżenia niezwykłego dzieła stworzonego przez Wielkiego Romantyka, Wieszcza Narodowego Polaków – Adama Mickiewicza. Spektakl zrealizowany na podstawie polskiej epopei narodowej przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży zgromadzonej w sali „Multikina”. Twórcy postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby w nowej inscenizacji teatralnej, ukazać całe bogactwo utworu Mickiewicza, i w cyklu dwunastu scen – obrazów, przedstawić główne wątki dramaturgiczne składające się na to ponadczasowe arcydzieło. Aktorzy, kłaniając się po pas po staropolsku, zaprosili widownię do Soplicowa. Następnie śledząc losy Sopliców i Horeszków na tle ważnych wydarzeń politycznych Polski, ukazanych za pomocą pantomimy czy tradycyjnej gry aktorskiej, dopełnionej partiami śpiewanymi, pozwoliły pełniej zrozumieć losy Polaków pod zaborami.  Młodzi widzowie zgodnie stwierdzili, że spektakl w oparciu o tekst Mickiewicza, chociaż bardzo trudny, to niezmiernie ciekawy i bardzo ważny dla każdego Polaka. Pobyt w murach „Galerii Słonecznej” był także atrakcyjny ze względu na interesującą wystawę malarstwa współczesnego, którą można było podziwiać w jednej z sal wystawowych obiektu.

 

Mikołajkowy wyjazd klasy IIIF

W grudniowy czwartek uczniowie klasy IIIF wraz z wychowawczyniami Anitą Kaczówką – Węgrzyn i Joanną Bilską wybrali się na wycieczkę do Radomia. Ruszyliśmy spacerkiem do Jump Worldu, potem pełni energii oraz z uśmiechem na twarzy wybraliśmy się do American Corner, gdzie dowiedzieliśmy się jak działa biblioteka amerykańska, w jaki sposób z niej korzystać a także zapoznaliśmy się z jej bogatą ofertą szkoleń, konferencji z ważnymi osobami związanymi z USA, wyjazdów, wymian jakie ta instytucja oferuje. Następnie obejrzeliśmy w Łaźni – Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – galerię obrazów Bogumiła Podstolskiego, artysty radomskiego, który żył w latach 1938 – 2017.

 

Wycieczka do Warszawy

24 stycznia 2019r. 40 uczniów wraz z p. J. Kwiecień, która zorganizowała ten wyjazd, p. R. Żabicką i p. A. Szczerbińską zwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu  oraz usłyszeli wykład na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie niezwykle ciekawego Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan przewodnik z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadał o autentycznych i tragicznych wydarzeniach roku 1944, o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę. Dzięki temu uczniowie mogli się przenieść do czasów wojennych,  poczuć atmosferę tych strasznych wydarzeń,  dowiedzieć o faktach, które przerażają jak również wyprawiają w stan powagi, dumy z tych, którzy walczyli o naszą ojczyznę. 
Zwiedzanie stadionu narodowego to ostatnia atrakcja wyjazdu. Obiekt ten naprawdę zrobił na wszystkich wrażenie.  To największy stadion w Polsce, mogący zgromadzić ponad 56 tys. widzów. 
Po dniu pełnym emocji szczęśliwie dotarliśmy do domu. Na pewno wszyscy długo będą pamiętać ten dzień.  

 

Wycieczka najmłodszych klas na koncert

Dnia 22 lutego br. klasy 0-2 wybrały się do Urzędu Miejskiego w Radomiu na Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, a także artystki Teatru Roma- Edyty Krzemień. Wysłuchaliśmy tam piosenek z bajek: Kraina lodu z niezapomnianym hitem Mam tę moc, Mała syrenka, Kopciuszek, a także przeboje musicali: Upiór w operze, Koty. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wokalnych, wzbogacenie wiedzy na temat instrumentów, a także integracja środowiska uczniowskiego.

 

Klasa V w Centrum Nauki „Atom”

26 lutego br. uczniowie klasy V, aby uczcić Dzień Kobiet, wybrali się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki „Atom”, w którym uczestnicy zdobywali wiedzę o otaczającym świecie poprzez odkrywanie i doświadczenia oraz udział w warsztatach naukowych. Dzięki przeszło dwugodzinnemu pobytowi w Centrum lepiej poznali zjawiska zachodzące w przyrodzie i nauczyli się wielu pożytecznych rzeczy.
Następnie piątoklasiści uczestniczyli w spektaklu zrealizowanym przez aktorów Wrocławskiego Teatru In-Art. Przedstawienie pt. „Pierwsza miłość. Internetove love” zaprezentowane na scenie Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Historia nastoletniej nieśmiałej Julii, która za pomocą internetu próbuje nawiązać przyjaźń i niewłaściwie lokuje swoje uczucia, doprowadza do wielu stresujących sytuacji. Perypetie dziewczyny ukazane z punktu widzenia młodego pokolenia podkreślone odpowiednimi kostiumami, ciekawą scenografią i interesującą grą aktorską z wykorzystaniem lalek na długo zapadnie w pamięci piątoklasistów.
Na zakończenie wycieczki uczniowie zgodnie stwierdzili, że uczczenie święta koleżanek w postaci wspólnego wyjazdu był świetnie spędzonym czasem w nietypowym stylu.

 

Obcowanie ze sztuką „Królewna Śnieżka”

Dnia 6 marca 2019r. dzieci z klas 0, I, II uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru z Krakowa. Celem wyjazdu było rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci, uczenie  kultury odbioru sztuki, kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze oraz autokarze.

 

Euroweek

Euroweek to obóz językowy, który wśród uczestników rozbudza potrzebę nauki języka angielskiego, ale też stwarza szansę oszacowania swoich umiejętności nie tylko językowych. Będąc na zajęciach organizowanych przez wolontariuszy przybyłych z różnych zakątków świata (m. in.: Kolumbii, Turcji, Pakistanu, Meksyku, Indonezji), kształtujemy również swoje postawy, np. tolerancji, otwartości względem innych kultur, szacunku. Pozytywnie nastawieni do życia młodzi wolontariusze przekazują nam wiele dobrej energii, angażują do działania, pozwalają wykazać się kreatywnością. Wielu uczestników przełamuje bariery nieśmiałości, występuje na forum, prezentując różnorodną twórczość. My też przedstawialiśmy różne scenki, plakaty, pomysły związane z recyklingiem butelek plastikowych, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, a przy tym wspaniale i miło spędzaliśmy czas. Konwersacje z obcokrajowcami w języku angielskim pozwoliły oszacować nasze umiejętności językowe. Ponadto odbywaliśmy wspólne spacery po pięknej miejscowości mieszczącej się w  województwie dolnośląskim: Dusznikach – Zdroju. W czasie podróży zwiedziliśmy również zabytkową twierdzę w Kłodzku. Podsumowując, każdy kto chce doskonale się bawić i przy tym kształcić język angielski, powinien, według nas, wybrać się na Euroweek. 
Dziękujemy naszym opiekunom: p. Anicie Kaczówce-Węgrzyn i p. Wioletcie Duralskiej  za troskę i sympatyczną atmosferę podczas pobytu na wycieczce. 

 

Ze sztuką za pan brat…uczniowie na musicalu

20 maja uczniowie klasy 4 i 5 z wychowawczyniami wybrali się na musical pt. ,,Mikołajek – zderzenie dwóch światów”. Spektakl odbył się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Musical przygotowany został w konwencji ,,zderzenia dwóch światów” z zamierzoną myślą i przesłaniem, skłaniał do refleksji i przemyśleń. Pokazał jak wiele można stracić przez ,,życie w cyberprzestrzeni” oraz jakie mogą być nieodwracalne skutki przeniesienia egzystencji do wirtualnego świata. Dzięki bogatej scenografii i barwnej grze aktorskiej sztuka podobała się uczestnikom, niektóre kwestie śpiewali w drodze powrotnej.

 

Wycieczka do Lublina

W dniu 22 maja grupa gimnazjalistów z Parznic wybrała się na wycieczkę do Lublina. Zaczęliśmy od zwiedzania miasteczka akademickiego, gdzie zobaczyliśmy wiele lubelskich uczelni m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademię Medyczną, różne wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Uczestniczyliśmy w pokazach chemicznych na UMCS-ie. Podczas eksperymentów było wybuchowo, kolorowo, ekstremalnie i interesująco. Pod kierunkiem ekspertów mogliśmy czynnie uczestniczyć w doświadczeniach, które były miłym doznaniem dla uczniów. Zobaczyliśmy ciekły azot, aktywność chemiczną różnych metali, wybuchową właściwość wodoru i fosforu czerwonego. 
Po zakończeniu pokazów udaliśmy się do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W zadumie kroczyliśmy po tym sakralnym miejscu zagłady. W tak krótkim czasie, czyli od 1941-1944 roku zginęło tam około 360 tys. ludzi różnych religii (głównie Żydzi) oraz wielu narodowości. Zobaczyliśmy w jakich warunkach żyli i w jaki sposób byli traktowani więźniowie tego obozu. Jak bardzo cierpieli i umierali niewinnie. W ,,krwawą środę” zostało rozstrzelanych 18 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci pochodzenia żydowskiego.  Przerażający był dla nas fakt, jak można przy dźwiękach muzyki wykonywać egzekucje na  ludziach.

 

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej oraz stolicy Czech

W dniach 21 – 24 maja 2019 roku uczniowie z klasy piątej i czwartej wraz z opiekunami oraz kolegami i koleżankami ze szkoły podstawowej w Bardzicach wybrali się na czterodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej oraz stolicy Czech. 
Podczas eskapady zwiedzili wiele interesujących miejsc.  Pierwszego dnia pobytu przechadzali się po wrocławskim ogrodzie zoologicznym, w którym mogli oglądać wiele egzotycznych gatunków zwierząt i roślin. Dużym zainteresowaniem wycieczkowiczów cieszyło się Afrykarium z unikatowymi na światową skalę oceanarium prezentującym wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu. Kolejnego dnia wyprawy młodzi turyści odwiedzili stolicę Czech, gdzie między innymi przespacerowali się najstarszym praskim mostem – Mostem Karola, pochodzącym z połowy XIV wieku. Odwiedzili także najstarszy kościół w Pradze – Katedrę Świętego Wita usytuowaną na wzgórzu zamkowym Hradczany, z którego rozciąga się piękny widok na stolicę naszych południowych sąsiadów. Następnego dnia pobytu młodzi adepci turystyki pojechali do Kudowy Zdrój, gdzie mieli okazję zapoznać się z zawodami, które odchodzą do lamusa. Uczestniczyli w pokazie toczenia glinianych naczyń, wstąpili także do domu wypieku chleba, następnie udali się do kuźni, aby na koniec odwiedzić mini-zoo. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzania oryginalnego zabytku mającego rozgłos na terenie całej Polski, miejsca pełnego zadumy i refleksji, czyli Kaplicy Czaszek w Czeremnej, która została zbudowana z tysięcy ludzkich kości czaski i piszczeli. Następnie udali się do Dusznik Zdroju, w którym zwiedzali Muzeum Papiernictwa. Przebywając w siedemnastowiecznym budynku muzealnym, poznali historię papieru, dowiedzieli się także, jak powstaje papier czerpany, papier ze znakiem wodnym czy papiery artystyczne. Ponadto mogli podziwiać ekspozycję papierniczego rękodzieła oraz prace artystów zajmujących się sztuką papieru. Cennym doświadczeniem był pobyt w sali wystawowej, w której zaprezentowano historię i produkcję banknotów, ponadto podróżnicy dowiedzieli się, jak zweryfikować autentyczność własnych pieniędzy. Ostatnim tego dnia punktem planu wycieczki była wspinaczka wysokogórska. Młodzi turyści wspięli się na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Pokonując wysokość 919 metrów nad poziomem morza i poznając się wiele ciekawych legend związanych ze szczytem, byli zadowoleni i szczęśliwi. Ostatniego dnia wyjazdu podróżnicy odwiedzili Kopalnię Złota znajdującą się w Złotym Stoku. Spacerowali Podziemną Trasą Turystyczną, w skład której wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda”, podziwianie jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej Górnej” czy przejażdżka „podziemnym tramwajem” o wdzięcznej nazwie „Gacek”. Podczas pobytu na wycieczce odbyły się atrakcyjne konkursy, między innymi wybrano oryginalny strój czy nagrodzono „Czyściochów” – uczniów dbających o porządek w pokoju.   Zmęczeni, lecz zadowoleni turyści w godzinach wieczornych przyjechali do Parznic, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wyprawa była udana i już zaczęli planować kolejny wspólny wyjazd, wybierając równie ciekawe turystyczne miejsca.